Washington popírá koordinaci údajných íránských úderů na islamisty v Iráku

3. prosinec 2014

Spojené státy nekoordinují údajné íránské nálety na pozice Islámského státu v Iráku. Při setkání se spojeneckými zeměmi v Bruselu to řekl americký minsitr zahraničí John Kerry. Podle něj nálety koalice vedené Spojenými státy islamisty tvrdě poškodily, boje s nimi ale ještě mohou trvat roky. Důležité podle Kerryho bude zničit jejich ideologii, nábory a financování.

„Za poslední dva a půl měsíce jsme udělali významný pokrok, ale víme, že je tady ještě hodně práce. Islámský stát stále páchá strašné zločiny,“ řekl na konferenci protidžihádistické koalice v sídle NATO v Bruselu šéf americké diplomacie.

„Shodli jsme se ale, že se daří zastavit jeho postup, byl nucen změnit svou taktiku a některé z těchto změn vážně omezují jeho schopnost jednat dál, tak jako dřív,“ dodal.

Podle Pentagonu proti džihádistům v Iráku ze vzduchu útočí i Írán. Americký ministr zahraničí se k tomu odmítl vyjádřit. Zároveň ale popřel koordinaci případných íránských akcí Spojenými státy.

„Na našich základních zásadách se nic nezměnilo. Nekoordinujeme vojenské ani jiné aktivity s Íránem a ani to nemáme v plánu,“ uvedl.

„Podle mě je zřejmé, že pokud Írán podniká akce proti Islámskému státu a má to nějaký dopad, je to v tomto směru pozitivní. Ale není to něco, co my koordinujeme. Irák sám zodpovídá za veškeré pozemní i vzdušné operace na jeho území a co se rozhodnou dělat, je jen na nich,“ zdůraznil Kerry.

Čtěte také

Írán je dlouhodobým spojencem Iráku. Poskytl mu například ruské bitevní letouny Su-25, dost možná i s vlastními piloty.

„Na postupu Íránské islámské republiky vůči džihádistům se nic nemění. V boji proti nim poskytujeme Iráku pomoc a poradenství,“ uvedla mluvčí íránského ministerstva zahraničí Marzíje Afchámová, aniž by nálety na Islámský stát potvrdila.

autoři: bre , Olga Kořánková
Spustit audio