Vzpomínáte? První korupční skandál u nás skončil nečekaně

Zpráva o stavu

Obsah byl uložen a odpublikován.
Dle hodnoty v poli "Datum publikace do" musí být článek odpublikovaný.
2. květen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy podání rukou, korupce, dohoda, úplatek, úplatky, byznys (ilustrační foto)

Aféra Pithart-Král byla prvním porevolučním korupčním skandálem. Bývalý ředitel Agrobanky Jan Král se měl v roce 1991 pokusit uplatit někdejšího předsedu české vlády Petra Pitharta. Premiérovi slíbil milion korun, pokud ve vládě zařídí, aby Agrobanka získala budovu bývalého Krajského národního výboru ve Zborovské ulici na Praze 5.

Pithart požadoval veškeré návrhy písemně a bankéř mu je skutečně na lístku předal. Premiér se také pokusil celý rozhovor nahrát, jenže magnetofon umístěný na topení pod oknem nedokázal pořídit dostatečně srozumitelnou nahrávku. Slyšet byl jen hluk projíždějících tramvají.

Přesto Pithart pokus o úplatek okamžitě ohlásil policii a ta na ředitele Agrobanky nasadila provokatéra. Pracovník tajné služby Bohuslav Doubrava se s Králem dvakrát sešel a vydával se za premiérova důvěrníka. I v tomto případě bankéř nabídku písemně potvrdil, když sliboval výrazný profit. Policie proto měla situaci za jednoznačnou a Krále v lednu 1992 zatkla.


Byla 90. léta ve skutečnosti tak divoká, jak se o nich říká? Připomeňte si je v našem unikátním webovém seriálu.

Soud se ale táhl několik let. Král byl dokonce několikrát osvobozen kvůli údajným formálním chybám v případu. Nakonec odešel bývalý ředitel Agrobanky od soudu pouze s pokutou 40 000 korun a osmnáctiměsíčním podmíněným trestem. Do nedávna byl Král například vlastníkem luxusního hotel Ráztoka v Beskydech.

Spustit audio