Vzorec živé vody? Jako chemikovi mi to nedalo spát, hlásí z Veletrhu vědy zakladatelka projektu Zeptej se vědce

10. červen 2023

Jak nebezpečný pro naše zdraví může být radon? Poznáme ho podle vůně anebo pohledem? Dá se díky senzorům na těle poznat, jestli jste vůdčí typ? K čemu se při plánování nové výstavby používá aerodynamický tunel? Odpovědi na tyto a další otázky nabídl hravou formou Veletrh vědy, největší populárně naučná akce v České republice, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR. Radiožurnál byl u toho.

Na výstavišti v Letňanech si návštěvníci mohli na vlastní kůži vyzkoušet nejrůznější pokusy a zažít věci, které na první pohled vypadají až nereálně, od nejrůznějších forem virtuální reality až třeba po hru na klavír prostřednictvím badmintonové pálky.

Všechna vědecká stanoviště byla vytížená. „Absolutně největší nápor ale byl u laserového bludiště fyzikálního ústavu, kde se tvořily dlouhé fronty. Velmi populární byl i robotický pes Spot Fakulty elektrotechnické ČVUT,“ říká Markéta Kinská z organizačního týmu.

Opravdový pazourek

Veletrh vědy je každoroční populárně naučná akce, vůbec největší svého druhu v Česku, kde se i složité výzkumy ukazují jednoduše a prakticky. Jedním z cílů je přiblížit vědu i dětem. „V expozici archeologického ústavu si tak děti mohly osahat opravdový pazourek. Jinde se mohly podepsat husím brkem v hlaholici nebo si zkusit zahrát chemickou bojovou hru či odevzdat vzorek svých vlasů a nechat si změřit obsah rtuti,“ doplňuje organizátorka.

Kromě interaktivních expozic, vědeckých dílen a laboratoří ale mohli návštěvníci zamířit i k malé scéně Akademie věd, kde každou hodinu probíhaly přednášky. Velký zájem byl o ty, které se věnovaly hvězdám. „Pro posluchače byla připravena přednáška o sondě Juice, která je na cestě k ledovým měsícům Jupitera. Další se věnovala tomu, jak prodloužit okamžik zatmění Slunce.“

Kromě přednášek byly připraveny i panelové diskuse. Jedna z nich se tradičně věnovala velmi diskutovanému tématu dneška – dezinformacím na sociálních sítích.

Jak zaskočit vědce?

Část doprovodného programu souvisela i s oblíbeným projektem Zeptej se vědce, v rámci něhož odborníci z Akademie věd odpovídají na zvídavé dotazy lidí na sociálních sítích. Jak projekt vznikl?

„Ve veřejném prostoru se objevuje spousta různých informací vyslovených z pozic různých autorit. Pokud nejste odborník na dané téma, není možné se v tom vyznat. Zvlášť když se zdá, že si některé názory odporují. Proto jsme se rozhodli dát lidem šanci zeptat se přímo vědců, vysvětluje zakladatelka projektu Adéla Šimková z ústavu organické chemie a biochemie.

Snažíme se předkládat podložené informace a ukazovat, co se na dané téma opravdu vyzkoumalo a co jsou jen domněnky,“ dodává chemička.

Do projektu je zapojeno zhruba dvě stovky vědců včetně několika výzkumných institucí. Lidé mohou klást dotazy přes sociální sítě Instagram, Twitter nebo Facebook, v budoucnu i přes chystanou webovou stránku. „Jako chemika mě velmi zaujal dotaz o živé vodě, která měla mít obskurní vzorec, jiný než H₂O. Zajímalo mě, kde se to vzalo, zda to má nějaký reálný základ. A našla jsem, že sice na začátku byla validní studie, interpretace, že je to zázračný všelék, je ale blud, stejně jako všechny ostatní zázračné léky slibující věčné mládí,“ uzavírá vědkyně.

Spustit audio

Související