Vzácný měsíční prach jde do dražby. Odhadovaná cena: až 90 milionů korun
Americká vesmírná agentura NASA dokázala přesně vypočítat bezpečné přistání člověka na Měsíci. Pak si ale nedokázala ohlídat své vesmírné vzorky. A tak v červenci roku 2017 mimořádně vzácný měsíční prach skončil ve veřejné dražbě.
Když Neil Armstrong v roce 1969 jako vůbec první člověk přistál na Měsíci, vzal si z povrchu i měsíční prach, který ve čtvrtek bude na prodej spolu s dalšími předměty spojenými s dobýváním vesmíru člověkem.
Bohatí zájemci si tak mohou koupit například letový plán mise Apollo 11 nebo zápisky ruského kosmonauta Jurije Gagarina z první cesty člověka do vesmíru.
Zdaleka největším tahákem je ale balíček, jehož cena se odhaduje na 2 až 4 miliony dolarů, tedy 45 až 90 milionů korun. Jde o vesmírný prach, který z povrchu Měsíce při prvním přistání sebral Neil Armstrong.
#Moon dust heading to auction after galactic #Court: https://t.co/8KtuVZ6ym2, https://t.co/wh7XqOXPNx pic.twitter.com/JB6OAzrirb
— Astronomy World (@AstronomyEye) 20. července 2017
Balíček nejprve NASA zabavila
Vzácný balíček se do dražby dostal vlastně omylem. Na federální on-line aukci ho před dvěma lety koupila chicagská právnička Nancy Lee Carlsonová jako balíček vesmírných vzorků. Přišel ji na 995 dolarů.
Paní Carlsonová chtěla ověřit, co v balíčku skutečně je, a poslala ho do NASA. Agentura potvrdila, že prach je autentický, ale zabavila ho jako majetek federální vlády.
Právnička Carlsonová si ale na postup úřadů stěžovala u soudu a ten letos v únoru rozhodl v její prospěch. Výtěžek čtvrteční aukce půjde na dobročinnost.