Vytvořil jsem symbol středověkého rytíře, říká Jaroslav Róna o soše Jošta Lucemburského v Brně

Socha markraběte Jošta Lucemburského na konci na Moravském náměstí v Brně vyvolává rozruch, někteří lidé vymýšlejí přezdívky jako brněnská žirafa nebo trojský kůň. Co na to říká autor sochy, výtvarník Jaroslav Róna?

„Řada Brňanů se asi setkala poprvé v životě se sochou, která je pojatá netradičně,“ namítá v rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovou. Zároveň připomíná, že řada architektů a dalších osobností brněnského života reagovala pozitivně, naopak v místních médiích se soše přezdívá, vysmívá a reaguje negativně.

„U nových staveb nebo monumentálních děl ve veřejném prostoru by si lidé měli počkat na konečné soudy a snažit se s dílem žít, než vyřknou ortel,“ říká, a jako příklad uvádí Tančící dům v Praze, jehož byl zpočátku odpůrcem, nyní ho oceňuje.

Socha koně má pozměněné proporce, nohy dlouhé téměř čtyři metry, zvětšená kopyta, ale také zpresované tělo. Podobně jako u jezdce s extrémně protaženými končetinami.

„Chápu, že když má socha extrémně dlouhé nohy, tak evokuje žirafu, ale myslím si, že by do toho neměli mluvit lidé, kteří nemají cit pro proporce hmoty a funkci výtvarného díla v prostoru,“ upozorňuje.


Kolem sochy jsou druhým dnem zástupy lidí, kteří fotografují, místo se oživilo

Měřítko sochy vychází z okolních budov, a kdyby byla o půl metrů nižší, tak nemá napětí a nefunguje – úloha sochaře je totiž podle něj vytvořit napětí mezi dílem a okolním prostředím.

Skicu sochy nakreslil během 15 minut, a nejde přitom o portrétní sochu Jošta Lucemburského, necítil se také nijak zavázán jeho osobností. „Vytvořil jsem symbol středověkého rytíře,“ vyzdvihuje.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

Vztyčení sochy Jošta Lucemburského na Moravském náměstí v Brně
autoři: heš , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...