Vysílání k 60. výročí konce 2. světové války

14. únor 2014
Seriál týdne

Výročí konce druhé světové války připomene i vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Seriál týdne je tentokrát rozložen do dvou týdnů, navíc téma nastolené každý den dopoledne a odpoledne pak podrobněji rozebere půlhodinový dokument Válečný dekameron vysílaný po nočních Ozvěnách dne. Úvod Odpoledního Radiožurnálu patří Osvobozování Československa, každou sobotu se dozvíte o Čechoslovácích na bojištích druhé světové války. Vzpomínkové akce na osvobození v Česku i zahraničí přineseme v živých vstupech.

Autor Seriálu týdne i dokumentů Válečný dekameron Marek Janáč se pokouší přinést obraz války, která nebyla jen pouhými bitevními epizodami frontových vojáků, nýbrž velmi složitým organismem nejrůznějších činností. Nejde o kompletní válečný deník 2. světové války, ale o zachycení podstaty.

To vše autor přináší formou střídání objektivních faktů, komentářů renomovaných historiků a autentických zvukových materiálů. Tam, kde nestačí zvukový archiv Českého rozhlasu, vypomáhá si krátkými hranými pasážemi, majícími přímou souvislost s tématem. S těmito scénami pracuje jako kriminalista s rekonstrukcí činu. Scéna pak může vhodně posloužit jako odrazový most k debatě o tom, jak to vlastně bylo.

Témata jednotlivých dílů:

1. Pokusy na lidech (25. 4.)
2. Věda a válka (26. 4.)
3. Tajné a speciální zbraně (27. 4.)
4. Atomová puma (28. 4.)
5. Vyzvědači a agenti (29. 4.)
6. Civilisté a vojáci (2. 5.)
7. Boj propagandy (3. 5.)
8. Velké omyly (4. 5.)
9. Květnové povstání, boj o rozhlas (5. 5.)
10. Dědictví války, neonacismus, (6. 5.)

Seriál týdne věnovaný 60. výročí konce 2. světové války vysílá Český rozhlas 1 - Radiožurnál každý všední den od pondělí 25. dubna do pátku 6. května vždy v 10.50 a 16.35 hodin. Seriál půlhodinových dokumentů Válečný dekameron vysíláme ve stejné dny od 23.10 hodin. Zvukové záznamy všech dílů postupně doplňujeme do našeho audioarchivu.

Každou sobotu v Zápisníku zahraničních zpravodajů (v premiéře od 13.05 a repríze od 22.10 hodin) vysíláme příspěvek z cyklu Čechoslováci na bojištích druhé světové války. Uslyšíte jej na závěr Zápisníků v období od 2. dubna do 28. května. Od 1. do 8. května zahajujeme Odpolední Radiožurnál ve 14.10 hodin příspěvky, které přibližují Osvobozování Československa.

Logo

5. května se koná u budovy Českého rozhlasu pietní akt k připomenutí začátku Pražského povstání s rekonstrukcí části bojů o rozhlas. Na místě budou i naši reportéři, kteří ve vysílání popíší vše podstatné přibližně v 11.45 hodin. Pražskému povstání se budeme věnovat i v poledních Ozvěnách dne.

Hlavní rekonstrukce bojů o Český rozhlas je připravena na odpoledne soboty 7. května. Pro ty, kdo se nepřijdou podívat osobně, přiblížíme dění v přímých vstupech "válečného reportéra" Jana Pokorného. V reportáži se k rekonstrukci bojů vrátíme i v nedělním Dopoledním Radiožurnálu.

Budeme sledovat i připomínky osvobození na dalších místech. Například z vojenské přehlídky v Praze na Letenské pláni a Demarkačních zón v Dejvicích budou v neděli 8. května informovat reportéři Pavel Otto a Jiří Hošek. Naši zpravodajové přiblíží i dění v dalších místech Česka a v zahraničí. A 9. května nezapomeneme ani na hlavní celosvětové oslavy konce druhé světové války v Moskvě, které přiblíží zpravodajské vstupy a reportáže moskevského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Vavroušky.

V neděli 8. května v osm hodin večer odvysíláme v přímém přenosu z pražského Hradčanského náměstí hudební slavnost Koncert pro hrdiny aneb Tak jsme si zpívali za války. Koncert je připomínkou událostí od první republiky, přes mnichovskou zradu, těžká léta okupace až po příchod spojeneckých vojsk. V programu zazní písně Voskovce a Wericha, Glenna Millera, ale třeba i ruská lidová píseň Kaťuša.

autoři: jkr , Marek Janáč , ekl
Spustit audio

Více z pořadu