Vyplatí se nám nabídky "last moment" zájezdů?

r_2100x1400_radiozurnal.png

Děti si užívají posledních dnů prázdnin a většina dospělých má jistě už dovolenou za sebou. Mnozí lidé ale cestují do zahraničí až na samém konci sezóny. Právě jim by se mohla hodit naše Dobrá rada o prodeji zájezdů na poslední chvíli. Připravila ji Andrea Říhová.

Říhová: Tak zvané Last minutky, tedy zájezdy na poslední chvíli, jsou u nás stále populárnější. Jejich jednoznačnou výhodou je pochopitelně snížená cena zájezdů. Někdy o 2 až 3 tisíce korun.Vlastimil Světlík, prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, upozorňuje na to, že zlevněné zájezdy, pořízené těsně před odjezdem, nejsou o nic ochuzené.

Světlík : Jsou to normální kvalitní zájezdy, tak jako každý jiný a vlastně jde o doprodej míst na poslední chvíli. V minulosti se nám trošičku rozvinul takový nešvar, že lidé si zvykají, že tyto zájezdy jsou, potom přicházejí a chtějí už např. v květnu zájezd na poslední chvíli v září. Zájezd na poslední chvíli je skutečně do vytížení autobusu, do prodání posledních míst, které ještě ta cestovní kancelář má, většinou u garantovaných pobytů, kde skutečně musí naplnit tu kapacitu, potom samozřejmě s tou cenou může pracovat a může ji udělat velmi dobrou.

Říhová: Nabídka zájezdů na poslední chvíli by však měla vždy vycházet z katalogů příslušné cestovní kanceláře.

Světlík: Tady bych doporučil, aby skutečně si lidé pohlídali to, aby to nebyla nějaká nabídka najednou spadlá z nebe. Ale aby to bylo skutečně dané, že tak to bylo postavené v katalogu, tak to byly původní ceny a ta cena se snižuje tou slevou. Může ale ještě dojít k určité věci, že i zahraniční hoteliéři dávají ještě do prodeje poslední zbytek kapacity, který jim ještě zbývá. Třeba na září. A tam skutečně může i nastat i to, že vyjede ještě úplně nová nabídka, chorvatský Rabac, třeba dal dobrou nabídku na poslední chvíli, takže pokud někde klienti objeví tento systém, tak to není nic podvodného, přišlo to z Rabacu z Chorvatska a cestovní kanceláře, které tam spolupracují se toho chopily, připravily tu nabídku, kde ty ceny jsou velice příznivé.

Říhová: Těm, které letní dovolená stále ještě čeká, Vlastimil Světlík zlevněné zájezdy jen doporučuje.

Světlík : Není důvod se obávat toho a zvlášť ke konci sezóny, že by tam byla nějaká zrada.

Spustit audio
autoři: Jan Rosenauer, Andrea Skalická