Vylučuji, že by Faltýnek ovlivňoval zakázky, říká Jan Volný

Poslanci dnes řešili kauzu mýtného systému. První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek vysvětloval vysvětloval poslancům svoji roli v tomto případu. Na to, proč věc s firmou Kapsch řešil, když nebyl ministrem dopravy a jestli mu věří hnutí ANO, se zeptala Marie Bastlová místopředsedy poslaneckého klubu ANO Jana Volného v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

„Dnešní den ukázal, že pan Faltýnek měl logické důvody k tomu, aby se toho v roce 2015 ujal a že cítil spoluzodpovědnost za mýto v první i druhé etapě. Myslím si, že to bylo v pořádku,“ hodnotí kauzu Jan Volný.

Jaroslav Faltýnek se podle něj snažil vyřešit problém s mýtem namísto ministra dopravy Dana Ťoka. „Vždycky se cítí jako člen týmu a když něco někde hoří, tak to spraví. Nemyslím si, že má potřebu někde vykřikovat, že to zařídil,“ reaguje Jan Volný na otázku, proč svůj úspěch, tedy ušetření 1,5 miliard korun, Faltýnek nikde předtím nepublikoval. Sám Volný na této kauze vypomáhal, se zástupci Kapsche se však nescházel.

Musíme vyčkat na vyšetřování. Pokud by se opravdu ukázalo porušení zákona nebo naší etiky, tak celé předsednictvo bude konat.
Jan Volný

Co bylo skutečným obsahem schůzek místopředsedy hnutí ANO se zástupci společnosti Kapsch zatím není jasné, Jan Volný ale odmítá tato setkání jakkoli zpochybňovat. „Předpokládám, že se dotazoval jak to vypadá, jak to probíhá a zda to opravdu dopadne dobře. Vybrat levného provozovatele mýta se povedlo. Má právo na informace, vylučuji, že by to nějak ovlivňoval. Není v tom nic nenormálního,“ uvádí Volný.

Myslí si, že jde o problém mezi Kapschem a ÚOHS. Na inkriminovaných schůzkách nevidí žádný problém, pokud by v tom však vyšetřovatelé nalezli náznaky korupce, tak by hnutí nejspíš vyvodilo důsledky. „Nemám jiné informace, proč bychom mu neměli věřit,“ uzavírá.

autoři: Marie Bastlová , anh
Spustit audio