Výhody dopravců po vstupu do Evropské unie

19. únor 2003
Vaše téma

Všechno má své výhody i nevýhody. Stejně to platí i o tom, co našim dopravcům přinese vstup Česka do Evropské unie. Co dopravci označují za výhody? Důležitým přínosem je liberalizace dopravy, tedy odstranění administrativních bariér, které dnes čeští dopravci mají. Každý stát Unie si chrání svůj trh takzvanými mezinárodními vstupními povoleními.

Jak dnes řekli zástupci sdružení Česmad Bohemia, u většiny států je Česko v pozici žadatele, to znamená, že čeští dopravci povolení potřebují víc, než je jim daný stát ochoten poskytnout. Dopravci často poukazují na zbytečně strávené hodiny na hraničních přechodech. Vleklé celní řízení by mělo, vstupem do unie a zavedením volného pohybu zboží, odpadnout. Dopravci si také slibují odstranění čekání na celnicích ve vnitrozemí, kde se zboží podrobuje celní prohlídce. Jak říká Milan Liška, majitel společnosti Foxcargo, jejich kamiony stráví v Praze jeden den, než proběhne celní řízení.

Liška: V rámci celého roku to dělá zhruba 15 procent pracovního času našich řidičů a kamionů. Jsme tím velmi znevýhodněni proti zahraničním konkurentům.

Dopravci tedy mohou ušetřit až 15 procent času. Budou konkurenceschopní, aby tuto dobu naplnili novými zakázkami?

Je velmi těžké jednoznačně dopředu odpovědět. Například Martin Špryňar, generální tajemník sdružení ČESMAD Bohemia se nedomnívá, že by to mělo dopravce negativně ovlivnit.

Špryňar: Růst silniční dopravy, který se týká objemu zboží je vlastně neustálý a podle posledních prognóz by se do roku 2010 měl zvednout o 38 procent a vozidla by měla být ještě efektněji využita.

Každá věc má ale také svá "proti". Co dopravci vidí negativního na případném vstupu Česka do EU?

Tou hlavní věcí je pětileté období zákazu kabotáže. Dopravce Milan Liška říká, že naše firmy nebudou schopny klientům nabídnout tak široké služby, jako evropská konkurence. Martin Špryňar z ČESMADu dodává, že po dvou letech budou dopady kabotáže přehodnoceny, případně zákaz zrušen nebo prodloužen. Každopádně, některé země unie přislíbily, že nebudou trvat na uplatnění přechodného období. Jednání s Německem a Rakouskem, které se našich dopravců nejvíce bojí, budou dále probíhat.

Je tu ale ještě věc, na kterou Evropská unie opakovaně upozorňuje. Někteří dopravci ji vnímají negativně. Někteří jsou naopak rádi. Jak říká Martin Špryňar, jde o vynutitelnost práva, kvalitu a četnost kontrol státního odborného dozoru.

Špryňar: Vstupem do Evropské unie by mělo dojít k výraznému zpřísnění a zkvalitnění státního odborného dozoru, ale na druhou stranu to nemusí být výhoda pro firmy, které si povinnosti plní a dodržují zákony. Naopak to může zkvalitnit a pročistit Český dopravní trh.

autor: blč
Spustit audio

Více z pořadu