Vyhnaná z vlasti. Malé gymnastce Polyně válka sebrala domov, ale ne odhodlání patřit mezi nejlepší

Polyna s kamarádkou předvedla gymnastickou sestavu. Diváci tleskají a jsou nadšení

Časosběrný seriál o devítileté ukrajinské gymnastce Polyně dnes uzavřeme symbolicky na slavnostní akademii havířovského sportovního klubu. Její matka Larysa hlavně chtěla, aby co nejdřív pokračovala v tréninku, jak byla zvyklá, než je z rodné země vyhnala ruská agrese. Po čtyřech měsících už Polyna česky rozumí i trochu mluví, směje se, dovádí v tělocvičně a s kamarádkou Klaudií secvičila společné vystoupení, které předvedly plné sportovní hale.

Polyna s Klaudií se už připravují v šatně, mají opravdu nádherné dresy, všechno se blýská, vlásky pečlivě sčesané do drdůlku. „Na dresech se mi líbí smíchané barvy dohromady,“ říká Klaudia. A Polyna dodává: „Mám ráda růžově černé.“

Trenérka Lucie Hýžová s Polynou a Klaudií

Trenérka Lucie Hýžová dává Polyně s Kaludií poslední pokyny před vystoupením. A už to začíná, hala ztichla a holky začínají cvičit. Zatím žádná velká chyba. „Jedou čistě, zvládnou to, jsou to šikulky,“ pochvaluje si trenérka. A diváci tleskají, jsou nadšení.

„Je vidět jak na mamince, tak na Polynce, že vypadají šťastně a spokojeně, je to něco jiného, než jsme ji viděli poprvé. Posun je veliký,“ říká trenérka Lucie.

Bude závodit za klub

A jaké mají s Polynou plány? „Pokud zůstane tady, tak bychom chtěli, aby ji bylo umožněno startovat na mistrovství ČR, pokud by se vyřídily nějaké dokumenty. Ale bude absolvovat alespoň pohárové závody, což může za náš klub,“ říká trenérka.

Larysa působí rozhodně spokojeněji, sama připouští, že teď je vše lepší než v březnu. Velmi také děkuje lidem z Havířova, že se k rodině chovali vždy pěkně. Na vyjádření emocí ani nenachází slova.

A gymnastický oddíl se už chystá vzít Polynu na obvyklé soustředění do Jeseníků.

autoři: Andrea Brtníková , prh
Spustit audio

Související