Vyhnaná z vlasti. Malé gymnastce Polyně válka sebrala domov, ale ne odhodlání patřit mezi nejlepší

Úsměv na tváři je to nejhezčí, říká zdravotní sestra Jana. Pro Polyninu rodinu je andělem ochráncem

Neocenitelnou pomoc pro ukrajinské uprchlíky představují Češi, kteří jim věnují svůj čas. Třeba je doprovodí k lékařům nebo na poštu. Stejnou zkušenost má rodina malé gymnastky Polyny. Zdravotní sestru Janu poznali hned na prvním tréninku v Havířově. I když o sobě tvrdí, že není organizační typ, tak pomohla sehnat školu pro Polynu a její sestru Emu, doprovodila je na úřady a matce Laryse našla práci v šicí dílně.

Pro Larysu a její rodinu je usměvavá blondýna Jana takovým andělem, který jim pomáhal v začátcích zorientovat se. Larysa je opravdu šťastná, že tuto ženu potkala.

„Začaly jsme řešit, co budou dělat děti. Poly má gymnastiku, Ema ráda plave, tak půjdeme zařídit plavání. Potom jsme začaly řešit školu,“ přibližuje zdravotní sestra Jana.

Průvodce v cizím městě

Postupem času se v havířovské tělocvičně sblížily mladé gymnastiky Polyna s Klaudií. A z jejich matek Larysy a Jany se staly přítelkyně.

Matka Polyny, Larysa, si našla práci v šicí dílně

Larysa hlavně oceňuje, že jim Jana věnovala svůj čas. Bez její pomoci by byly v cizím městě ztracené, nic tady neznaly, neuměly jazyk, byly v šoku. Jana pro ně byla průvodcem, který jim uměl odpovědět na všechny otázky. A je pro ně anděl ochránce.

„Dokázala jsem se vcítit, jak by bylo nám, kdybychom přišli do cizí země za takových podmínek. Zamyslela jsem se nad tím, co potřebují – někoho blízkého, začlenit děti. Když jsou šťastné děti, jsou šťastné maminky. Vidět úsměv na tváři, to je to nejhezčí,“ popisuje Jana.

autoři: Andrea Brtníková , prh
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko