Výdobytek průmyslové revoluce udělali Američané národní památkou. Teď kamenné dláždění Mississipi chátrá

Pokud byste se v Benátkách vydali do amerického pavilonu architektonické části výstavy Biennale, objevili byste tam i kus kamenné dlažby. Není ledajaká. Pochází z Memphisu, kde mají nejstarší a poslední dobře dochované americké nábřeží dlážděné kamennými kostkami. Ovšem tahle historická památka, kterou si Američané na břehu řeky Mississippi v 19. století vybudovali, není zrovna v ideální kondici, právě naopak…

New Orleans je sladký, křehký a voní po kávě s cikorkou

Koblihy podle původního francouzského receptu a káva s cikorkou - to jsou speciality kavárny Cafe du Monde

Výhled na náměstí a malebnou katedrálu sv. Ludvíka, za protipovodňovou zdí mohutná řeka Mississippi a zdálky zvuk jazzové kapely. Větší klišé popisující New Orleans snad neexistuje. Jenže v Cafe du Monde je toto klišé realitou.

Parník Queen Island pluje po kalné vodě, krajina ubíhá, a když míjíme kameny dlážděnou náplavku, kapitán James Gilmer vypráví o tom, jak Memphis býval hlavním světovým městem bavlny.

Z plantáží v blízkém i vzdálenějším okolí se bavlna svážela právě sem. Od poloviny 19. století se už dokonce mohla překládat i na železnici, jenže těžké balíky při vyloďování pleskaly do všudypřítomného bahna.

Největší světový trh s bavlnou i tvrdým dřevem – a pohříchu i významný otrokářský trh – prosperoval, a tak se město rozhodlo skoncovat s tím, aby tu cestující i zboží čvachtali v bahně.

Dělníci z řad přistěhovalců instalovali ručně opracované kamení splavené ze státu Illinois. A bylo to tak trochu jako s katedrálou svatého Víta – dláždění z více než milionu kamenů tu i kvůli občanské válce stavěli 40 let.

Teď ale nábřeží vypadá opuštěně. "Už asi pět let se řeší rekonstrukce, ale v dnešní době je třeba myslet i na přístup pro hendikepované nebo na bezpečný přechod nedaleké železniční trati. A na tom se to zaseklo. Snad se podaří přístav úspěšně opravit, aby zase ožil a mohly tu přistávat aspoň kánoe, kajaky a malé lodě,“ doufá místní patriot a historik Memphisu Jimmy Ogle.

autoři: Jan Kaliba , and | zdroj:
Spustit audio