Výbuchovou komoru v Ostravě umějí ochladit, nebo ohřát na extrémní teploty. Jako jediní na světě
Vědci z Výzkumného energetického centra Vysoké školy báňské v Ostravě využívají unikátní výbuchovou komoru. Říkají, že jako jediní na světě dokáží měřit tlak i za velmi nízkých teplot. Jejich práce může změnit postup hasičů v některých mimořádných situacích. Výzkum si u nich zadávají i soukromé firmy, aby otestovaly bezpečnost látek, se kterými pracují.
Pozor, bouchne to!
U výbuchové komory jsem s Janem Skřínským z výzkumného centra: „Výbuch vodíku ve směsi se vzduchem při mínus 60 stupních. Nelekněte se, bude to vyvětrávat,“ varuje.
„Namíchali jsme si 32 % vodíku, to je hodně blízko tomu, co se považuje za maximální koncentraci. Větší už vlastně nelze získat fyzikálně a chemicky.“
Komora je ale vůči silným tlakům odolná a akademici tak můžou zkoumat výbuchové tlaky různých látek, třeba i průmyslového prachu.
„Máme tady hliník, vzorek, který je připravený na výbuchové charakteristiky, což právě to, co standardně děláme.“
Něco takového mají jen v Ostravě
Zařízení za pět milionů korun je podle Skřínského celosvětovým unikátem.
Čtěte také
„Protože ji dokážeme ochladit i ohřát, přičemž mnohem důležitější je ta možnost ochlazení, až na mínus 85, technicky i 100 stupňů Celsia. A to nedokáže nikdo jiný na světě. Tím získáváme hodnoty, které jsou podstatně horší a konzervativnější než dostávají ostatní.“
Pomocí experimentů se jim podařilo třeba vyvrátit, že výbuchy v nižších teplotách jsou bezpečnější. A když se poznatky z výzkumného centra přenesou do praxe, pomůžou v práci třeba hasičům.
Tak blízko to nepůjde
„Modelujeme, kam až by výbuchová vlna mohla dojít. Hasiči pak vědí, že pokud dojde k výbuchu za určitých teplot, nemůžou se přiblížit k zásobníku nebo zařízení, ve kterém látka je, až tak blízko, jak se domnívali podle předchozích modelů, ale musejí si dávat pozor. To je první aplikace. Druhá je potom protivýbuchová ochrana, protože se bude muset nakalibrovat na vyšší tlaky, se kterými se před tím nepočítalo.“
Související
-
Extrémní podmínky si žádají extrémní přípravu. Zkusili jsme, jaké to je v tepelné komoře
Vojáci, hasiči nebo záchranáři jsou při své práci často vystaveni extrémním podmínkám. Přesně takové umí nasimulovat takzvaná tepelná komora.
-
Nahradí hasiče drony? Vědci z ČVUT testují přelomový systém, do sériové výroby je ale ještě daleko
V Česku vyvíjený dron by mohl být jednou velkým pomocníkem u požárů vysokých budov. Systém teď vědci poprvé vyzkoušeli spolu s hasiči.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ruské ‚jedovaté pilulky‘ Ukrajině a ‚nahrávka‘ Kremlu. Co (ne)přinesl hovor Trumpa s Putinem?
-
Blíží se termín pro daňové přiznání. ‚Velká část lidí optimalizuje, aby neplatili víc,‘ popisuje sociolog
-
Telefonát se Zelenským označil Trump za velmi dobrý. Snažil se prý sladit požadavky Ruska a Ukrajiny
-
ŽIVĚ: Hokejisté Brna vedou nad Karlovými Vary 3:0. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos