Výbuch ve Splitu způsobil škodu za 700.000 kun

29. červen 2005
Vysílání v Chorvatsku 2009

Dva těžce zranění Švédové zůstávají po včerejším výbuchu ve Splitu v nemocnici. Policisté kontrolují parkování ve městech. Jadrolinie mají konkurenci - společnost Sam Marina. Počasí se od zítřka zhorší.

Včerejší výbuch propan-butanových bomb v pizzerii Spalatin v centru Splitu zapříčinila jiskra z elektrického vedení. Dva těžce zranění Švédové stále zůstávají ve splitské nemocnici. Restaurace je kompletně zničená. Policie odhaduje škody na 700.000 kun. K explozi přitom došlo jen dva dny před zahájením Splitského festivalu.

Pozor na parkování! Zejména ve městech. Skoro všude se totiž platí. Například v Omiši přijde parkovací lístek na čtyři kuny. Místní lidé říkají, že prvních patnáct minut vám dají policisté na to, abyste našli nejbližší automat a koupili si parkovací lístek. Když to neuděláte, za stěračem najdete lístek s automatickou pokutou 100 kun. V tomto případě se rozhodně vyplatí, když částku hned zaplatíte. Pokutě se stejně nevyhnete. Zdejší policisté shromažďují informace o dlužnících na hranicích, odkud řidiče nepustí, dokud všechny své pokuty na místě neuhradí. A to pak platíte i s úroky.

Jadrolinie mají velkého konkurenta. Při cestě na Hvar a Brač můžete využít spojů společnosti Sam Marina. Příjemné je, že na ostrovy se dostanete o 25 procent levněji. Sleva bude platit až do poloviny července. Z Hvaru do Splitu jezdí katamarán každý den mimo neděli v 7.45. Zpět na Hvar pak odjíždí ze splitského přístaviště v 17 hodin. Cesta přijde dospělou osobu na 22 kun.

Kursy koruny a eura podle Splitské banky. Sto korun českých dnes vyměníte za 22 kun a 88 lipa, euro je za 7 kun a 22 lilpa. Za litr benzínu EURO 95 zaplatíte 7 kun a 65 lipa.

Provoz na chorvatských silnicích a dálnicích je plynulý, a to i v turistických centrech na pobřeží. Pokud zítra bude pršet, jezděte po chorvatských silnicích opatrně. Chorvaté do asfaltu přidávají vápenec a jízda po mokré silnici se tak tady podobá jízdě na ledu.

Počasí v Dalmácii:
Na Jadranu má být 30. června proměnlivé počasí - chvíli slunečno, chvíli zamračeno. Místy by podle meteorologů mohlo i pršet. V noci klesnou teploty na 21 až 25 stupňů, přes den vystoupí na 33 stupňů Celsia.

Upozornění pro jachtaře: na severním Jadranu možnost neverínu, v noci i na středním a jižním Jadranu. Moře je na stupni 2 a viditelnost 10 až 20 kilometrů.

autor: hah
Spustit audio

Více z pořadu