Výborná v Himálajích. Sledujte benefiční dobrodružnou expedici na Radiožurnálu
Mix tradice a modernosti. Kroje už nefrčí ani na severu Indie
V Malém Tibetu na severu Indie se schyluje ke slavnostnímu otevření vědecké laboratoře školy v Mulbekhu. Finance na její provoz zajistila letošní Benefiční himálajská výzva organizovaná neziskovou Brontosauři v Himálajích. Po adrenalinových sportovních výkonech nastává také okamžik společenské přípravy na oficiální oslavu, například volba šatů. A v tomto případě bude Lucie Výborná nejenom reportérkou, ale taky trochu figurantkou.
S Jiřím Sázelem, šéfem organizace Brontosauři v Himálajích, jdeme omrknout některý z trhů tady v severoindickém Lehu. A jak je ten svět malý, hned potkáváme manželku ředitele školy v Mulbekhu, na jejíž provoz jsme vybírali v uplynulých dvou týdnech peníze.
„Jaké šaty si mám na slavnost obléknout, abych neudělala ostudu?“ ptá se Lucie paní Padmy. „Obvykle nosíme tradiční ladacký oděv,“ říká Parma. A Lucie si jen upřesňuje, že se sestává ze svrchních šatů a kalhot.
Hedvábí, zlato a červená a modrá
Pro oblečení míříme zcela mimo turistické centrum. Obchod je nádherný, všude látky kárované, kostkované a na věšácích pestrobarevné šaty z hedvábí, zlatem vyšívané jak z pohádky.
„Nosívali jsme tradiční šaty, vlněné, co se dělaly u nás doma. Ale teď už je to mix tradice a určité modernosti. Tady v Lehu najdete už víc obchodů, které dělají designové šaty. A ty se dospívajícím a mladým hodně líbí,“ vysvětluje prodejkyně.
Lucie si nakonec vybrala šaty za 35 tisíc rupií, což je v přepočtu asi 10 tisíc korun. Jsou černé se zlatým vyšívání dole a na koncích rukávů. V pase je zdobí drahé kameny – tyrkysy – a červené korály. „Nejen tady, ale i v Tibetu, v Sikkimu nebo Bhútánu, prostě v buddhistické tradici jsou tyto kameny symbolické. Červená a modrá, tyrkys a korál.
Lucie se sice nezvolila tradiční kroj, ale nové šaty ideálně respektují ladacký styl oblékání. Přesto se v nich přesto cítí trochu nesvá, je přeci jen spíš outdoorový typ. „Možná až skončí ta výzva, tak se do tohoto obchodu vrátím a s velikou radostí si ty šaty koupím. Doufám, že tady na mě počkají,“ usmívá se.
Související
-
Češi vybírají na školu v Malém Tibetu. Tabuli tu dřív černili směsí z baterií, líčí šéf dobrovolníků
Jak se české neziskovce povedlo spojit s dalajlámou? A co Tibeťanům dává hokej? Poslechněte si rozhovor Lucie Výborné s Jiřím Sázelem, šéfem Brontosaurů v Himálajích.
-
Jak čelit strachu z výzvy? Vypnout prsa a představit si, co nejhoršího by se mohlo stát, radí kouč
Dlouhý konvoj motorek se v úterý vydal na 170kilometrovou cestu po severu Indie. Jeho součástí jsou nejen naši reportéři Lucie Výborná a Tomáš Černý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...