„Vše táhli na vozíku, který vážil přes 300 kilo.“ Před 110 lety uspořádali skauti první tábor

14. červenec 2022

Čeští skauti si v těchto dnech připomínají jedno velké výročí. V roce 1912 totiž Antonín Benjamín Svojsík, zakladatel Junáka, uspořádal vůbec první skautský tábor. 13 mladých kluků se na něj vydalo před 110 lety. Jejich cílem byly Orlovské lesy na Vysočině.

„Dvacátého čtvrtého července 1916, šestnáctý den. Les byl ještě pohřížen ve snivé šero, když jsem vylezl z vigvamu. Sedl jsem si k hasnoucímu táborovému ohni a oživil jej přiložením několika větví. Den přicházel pozvolna. Nejprve zašuměly stromy jako člověk, probouzející se ze sna. Jejich vršky se protáhly a větve setřásly spánek,“ napsal básník Jiří Wolker ve vzpomínkách na tábor českých skautů.

Poprvé se ho zúčastnil v šestnácti letech právě v roce 1916, čtyři roky po vůbec prvním skautském táboře na českém území.

Na ten šli skauti pěšky z Prahy. Víc než stokilometrovou cestu do tábořiště pod hradem Lipnice ušli za pět dní.

„Všechno táhli na vozíku, který podle dochovaných zpráv vážil přes 300 kilogramů, protože kromě věcí na cestu tam měli veškeré vybavení na tábor i třeba velké množství sportovních potřeb,“ říká skautský historik Roman Šantora.

Čtěte také

Kruhový stan s vařičem

Orlovské lesy si Svojsík vybral, protože v tamní hájence žili rodiče jeho ženy. První tábořiště bylo asi dva kilometry od ní a skauti tam zůstali asi měsíc.

„Tábořiště bylo v lesích, museli si celý tábor postavit. Vše ale bylo velmi primitivní, protože zkušeností bylo málo. Byl to opravdu první tábor u nás,“ říká Šantora. Dominantou tábora byl kruhový stan s vařičem. Kolem protékal úzký potůček, který skauti přehradili tak, aby vytvořil umývárnu. Spalo se ve čtyřech menších stanech.

Účastníků prvního skautského tábora bylo 13 ve věku kolem 15 nebo 16 let. Pocházely z různých měst a z různých sociálních vrstev

„Účastníků bylo asi třináct ve věku kolem patnácti šestnácti let. Byli spíše starší, ale pocházeli z různých měst a z různých sociálních vrstev, což bylo pro zakladatel skautingu Antonína Benjamina Svojsíka důležité. Aby vyzkoušel, jestli táboření vůbec bude fungovat,“ vysvětluje Šantora.

Přesné místo, kde čeští skauti poprvé tábořili, dlouho nebylo známé. Teprve před pár lety skauti objevili starý článek z roku 1912 s popisem polohy tábořiště. Dnes ho připomíná pamětní cedulka a opravená studánka.

První tábor českých skautů před 110 lety skončil po měsíci a s velkým úspěchem

Základ se nezměnil

První tábor českých skautů před 110 lety skončil s velkým úspěchem. Další rok už tábořilo patnáct skupin a tradice pokračuje až do dneška. Letos byl o skautské tábory rekordní zájem.

„Jsme největším pořadatelem táborů v Česku. Letos jich skautské oddíly připraví přes 1200 a na tábor s námi vyrazí přes 37 tisíc kluků a holek, což je nejvíce za posledních deset let. Děti chodí během roku na schůzky či na výpravy, zažívají běžný program, a potom se stejnou partou kamarádů jedou v létě na tábor. Všichni se na to ohromně těší,“ říká mluvčí Junáka Barbora Trojak.

autoři: Lucie Pávová , prh
Spustit audio

Související