Volby v městské části Brno-sever jsou neplatné, budou se opakovat
Brněnský krajský soud rozhodl, že volby v městské části Brno-sever jsou kvůli kupčení s hlasy neplatné. Podle verdiktu volili někteří lidé dosavadního starostu Rostislava Hakla z ČSSD za přístup na zábavu, kde bylo občerstvení zdarma. Hakl ale jakoukoliv spojitost s kupčením odmítá.
Z dokazování vyplynulo, že přislíbené zábavy v jednom z brněnských klubů se zúčastnilo několik stovek lidí. Na místě jim pak pořadatel doporučoval, aby u voleb vybrali právě lídra sociálnědemokratické kandidátky.
Soud přitom shledal, že už úbytek hlasů od 20 voličů by pro sociální demokracii znamenal, že v zastupitelstvu získá o jeden mandát méně.
„Soud dospěl k názoru, že došlo k uplácení voličů v takové míře, že pokud by se nestalo, nebylo by zastupitelstvo městské části Brno-sever zvoleno tak, jak bylo zvoleno,“ vysvětlil soudce David Raus.
Návrh na neplatnost voleb podal lidovecký zastupitel Petr Hladík. Namítal, že desítky Romů volily za peníze a bezplatný vstup na zábavu, kde bylo jídlo a pití zdarma.
Akci uspořádal Adam Adámek. U soudu vypověděl, že pro něj bylo důležité, aby Romové k volbám přišli. Chtěl je prý jen naučit volit. „Neříkal jsem jim, koho musí volit. Když se mě zeptali, řekl jsem, že já budu volit Hakla a to jim také doporučuji,“ řekl už dříve Adámek.
Právě k tomu soud přihlédl. „Romové starostu Hakla fakticky volili. Učinili tak proto, že jim to Adam Adámek doporučil a za účast ve volbách jim slíbil bezplatný vstup na zábavu a konzumaci zdarma,“ stojí v usnesení.
Rozhodnutí soudu Rostislava Hakla překvapilo. O akci věděl, na její přípravě se ale podle svých slov nijak nepodílel a dokonce na ni prý upozornil policii.
„Bylo prokázáno, že jsem s touto záležitostí neměl nic společného. Poněvadž se tam objevily některé věci, které šly opravdu až do toho, že jsem byl nařčen z nějaké korupce, tak zvažuji podání trestního oznámení. Ale to už nechám na posouzení právníků, kteří to zpracovávají,“ dodal.
Podle politologa Víta Hlouška z Masarykovy univerzity je celá situace pro Hakla poněkud složitá.
„Pokud je to tak, jak říkal, tak to asi úplně ovlivnit nemohl. Nicméně je to takový vzkaz i ostatním komunálním politikům, že je nutné mít své známé pod dohledem a vystříhat se jakéhokoliv jednání, které by mohlo být vykládáno tak, že ovlivňuje rozhodnutí voličů,“ myslí si.
Kupčení s hlasy nicméně Hloušek nevnímá jako systémovou tragédii české komunální politiky, případů totiž není příliš mnoho. Nejlepší prevencí je pak podle něj to, když podvodné praktiky skutečně vedou k zneplatnění voleb.
Otázku možného kupčení s hlasy řeší souběžně také policie, a to kvůli podezření z trestného činu maření voleb. Kriminalisté postupně kontaktují na 180 svědků.
Nové volby nejspíš až příští rok
Volby nemohly být prohlášeny za neplatné jen v problémových okrscích, protože při opakovaném hlasování by voliči znali výsledky ze zbytku čtvrti, což by mohlo ovlivnit jejich rozhodnutí. Celé Brno-sever si tak volby zopakuje, ale pouze do zastupitelstva městské části a ne do vedení magistrátu.
Kandidující strany a hnutí absolvují volby od samého začátku – včetně registrace a předvolební kampaně. Kdy se nové hlasování uskuteční, zatím není jasné. Záleží na rozhodnutí ministerstva vnitra. Podle předpokladů to ale bude až příští rok.
Starosta i místostarostové Brna-sever zatím zůstávají ve funkcích. Radu městské části, která radnici dočasně povede, teď prý čeká složité období. „Musíme jít do dalšího období na základě rozpočtového provizoria, což velice zkomplikuje další činnost na území městské části,“ upozornil Hakl.