Volba vhodné střední školy či učiliště

11. listopad 2003

Na žáky devátých tříd základních škol čeká v brzké době zásadní rozhodnutí. Společně se svými rodiči musí zvolit střední školu či učiliště, kde se začnou v příštím školním roce připravovat na budoucí povolání. Jak ze široké nabídky studijních oborů vybírat se vám budeme snažit poradit.

Výběr střední školy či učiliště by měl záviset především na profesní orientaci mladých lidí. Zjednodušeně řečeno, většina patnáctiletých žáků už ví, jakému povolání nebo alespoň oboru se chtějí v budoucnu věnovat. Jana Komárková z Úřadu práce v Kutné Hoře k tomu dodává.

Komárková: Je dobré vědět, jaké má dítě zájmy, schopnosti, čemu se věnuje, důležitý je školní prospěch. Pokud dítě má představu o své budoucí práci, tak je hledání o něco lehčí.

Přesto ne všechny děti mají ve výběru středoškolského studia zcela jasno. V některých rodinách se s blížícím termínem odevzdání přihlášek na střední školy stále častěji diskutuje kolem otázky "kam dál". I tady je na místě dobrá rada.

Komárková: Pokud se dítě zatím neumí orientovat, tak s ním mohou rodiče navštívit úřad práce.

Právě při úřadech práce působí informační a poradenská střediska.

Komárková: Mají na starosti poradenství pro žáky základních škol, formou skupinovou i individuální.

Zkušení odborníci jsou připraveni pomáhat hledat odpovědi na nejčastější otázky ze strany žáků a jejich rodičů.

Komárková: Získají tady informace z celé republiky o otevíraných studijních a učebních oborech, obrazové materiály ze škol a učilišť, počet předpokládaných žáků na jednotlivé obory, o případných finančních příspěvcích, potřebách zdravotní prohlídky.

autor: trn
Spustit audio

Více z pořadu