Vodní ráj v džínách i bikinách. Tchaj-wan objevuje vodní sporty teprve v posledních letech
Obyvatelé Tchaj-wanu se historicky báli vody. Věřili, že v moři i řekách sídlí vodní duchové, proto většina starší generace neumí plavat. Dnes už je to jiné a mladí Tchajwanci vodu nezavrhují. Obzvlášť oblíbený je na ostrově, který je pro vodní sporty jako stvořený, hlavně freediving. A to zejména u mladých žen.
Tmavá pláž je pokryta velkými, jistě přes kilo vážícími oblázky, tedy spíš ohlazenými kameny. Příliv si s nimi pohrává, a jak se v mořských vlnách pohybují a přeskupují, vydávají zvláštní zvuk. Něco jako kamenné ševelení.
Ani se nedivím, že obyvatelé Tchaj-wanu měli v minulosti z vodního živlu respekt.
„Naši předkové se od pradávna vody báli. Věřili, že v moři i v řekách přebývají vodní duchové, duše utonulých, které by se mohly plavce zmocnit. A tak ze starší generace prakticky nikdo neumí plavat,“ vypráví nám průvodkyně, která si nechá říkat Sofie.
Její slova mi později potvrdil v Národním parku Kenting Pavel Jůza z Chrudimi, který na Tchajwanu žije a pracuje už deset let. „Je to tak pořád, hodně Tchajwanců se bojí vody a neumí plavat. Ale v posledních letech se to zlepšuje, teď je tady populární freediving,“ dodává.
V džínách i bikinách
Přitom ostrov je jako stvořený pro vodní sporty. Pavel se se Sofií seznámil právě při výuce freedivingu – potápění na nádech. Jeho kamarádka potvrzuje, že vodní sporty jsou nejen mezi turisty stále populárnější. „Hlavně surfování, potápění a jízda na kajaku,“ upřesňuje.
Ostatně na pedagogické škole už je specializace výuka plavání a ta je pro školáky povinná. „Na základce musí každý projít testem. Přísně vzato, dnes už by měl umět plavat skoro každý,“ říká Sofie. Sama se umí potápět s přístrojem, ale její doménou je freediving.
Na pláži si všímám, že někteří Tchajwanci se koupou i v džínách. „Nevím. Možná, aby se neopálili, protože všichni chtějí být bílí,“ krčí Pavel rameny. Proč je ale populární volné potápění víc mezi ženami, na to už odpověď zná: „Chtějí mít pěkné fotky pod vodou v bikinách.“ Takovou mají tedy sílu sociální sítě!
Sofie se smíchem přitakává a ukazuje mi video, jak se potápí uprostřed stříbřitého hejna sleďů.
Související
-
Tchaj-wan je domovem čaje, už sto let se tam ale pěstuje také káva. Ochutnejte s námi
Tchaj-wan je světoznámý díky polozelenému čaji oolong. Stále běžněji si ale na ostrově můžete dát i kávu z místní produkce. Čemu dávají přednost sami Tchajwanci?
-
Tchaj-pej žije naplno i po západu slunce. Na dobré jídlo můžete zajít třeba do tržnice Guangzhou
Na nočním trhu Guangzhou v Tchaj-peji si můžete dát zmrzlinu, která chutná jako tofu, maso, nakládané houby i nejrůznější ovoce. A kdo nemá hlad, zahraje si třeba bingo.