Vodní mlýn Wesselsky není žádný skanzen. Tady se pracuje a vše vypadá jako kdysi

Starý vodní mlýn Wesselsky stojí v Loučkách, okrajové části Oder na Novojičínsku. Jeho majitelé uchovávají tradici velkého mlynářského rodu a taky významnou technickou památku.

První zmínka dochovaná z prodeje je z roku 1545, takže historie tohoto mlýna je určitě ještě delší.

Čtěte také

„Teď otáčím koukolníkem, ten má za úkol vyčistit obilí od plevelů,“ popisuje mlynář Jaroslav Král. Jeho žena pokračuje v rodové třísetleté držbě, kterou začala rodina Wesselských. Přišli na Odersko z jižních Čech.

Koukolník je jedno z důležitých zařízení, na které se tady dá sáhnout. Podle různého tvaru bobulek a semen se plevel mechanicky v bubnu vytřídil, nezapadl do systému prohlubní a propadl dolů do pytle.

„Veškerý plevel je vždy větší nebo menší kulička, obilka je elipsa, a tyto dva geometrické tvary je schopen koukolník oddělit,“ ukazuje mlynář.

Vodní mlýn Wesselsky

Kolem vede Stezka Českem

Jak říká Jaroslav Král, vodní mlýn není žádný skanzen, tady se normálně pracuje a všechno vypadá tak jako kdysi. K mlýnu vedou šipky přímo ze silnice, dá se tady zaparkovat, kolo schovat a třeba jen tak si odpočinout a hned za vraty nabrat sílu.

Vede tudy nejenom Stezka Českem, ale také virtuální Technotrasa Moravskoslezského kraje.

Královi mají osm vnoučat, šance na pokračování rodové tradice tady určitě je. Takže kdo chce slyšet mlynářské příběhy přímo od mlynáře, trefí snadno.

autoři: Martin Knitl , prh
Spustit audio

Související