Vlastimil Vondruška: Česká betlemářská tradice se zrodila z boje proti establishmentu

13. prosinec 2012

Ozdobený stromeček, betlém a rodinná pohoda. Mysleli jste si, že takhle Vánoce vypadaly odjakživa? Omyl. „Všechny tyto vánoční atributy jsou velice mladé. Nejstarší z nich je pravděpodobně betlém, ale i jeho původ je poměrně nejasný,“ podotýká historik a spisovatel Vlastimil Vondruška.

Vánoce prošly v průběhu uplynulých staletí významnou proměnou. Z původně společenského svátku, jehož důležitou součástí bývaly kupříkladu i maškarní průvody, se stalo období, v němž se schází celá rodina, aby Vánoce oslavila jako uzavřený, meditativní svátek.

„V době třicetileté války se totiž mění podstata přístupu k víře. Adventní cyklus a hlavně Vánoce získávají rozměr klidného, tichého a rodinného svátku,“ upozorňuje Vlastimil Vondruška.

Čtěte také

To betlémy, odvozující svou tradici původně od Františka z Assisi, se v české společnosti rozšířily ještě později – přibližně po dalších 150 letech. „Stalo se to v době vlády Josefa II., velkého bojovníka proti církevnímu tmářství,“ říká Vlastimil Vondruška. „Právě Josef II. betlémy zakázal v kostelech.“

Jeho zákaz představoval obrovský impulz – české domácnosti si totiž masivně začaly stavět betlémy potají doma. „Takový je typický český boj proti establishmentu. Rádi protestujeme doma, aby to nikdo neviděl,“ směje se historik.

Historik Vlastimil Vondruška

Tak se tedy zrodila obrovská tradice českého betlemářství. Zajímá vás, jakou historii za sebou má tradiční pečení vánočního cukroví? A kam až sahá pověra o zlatém prasátku nebo tradice štědrovečerního kapra? Poslechněte si záznam celého rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Vlastimilem Vondruškou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Vlastimil Vondruška nezapomněl ani na otázku pro posluchače v rámci soutěže Zlaté momenty. Týkala se tentokrát korunovačních klenotů.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.