Vladimír Laštůvka: Paroubka podpořím, vládní telenovela už by měla zkončit

5. květen 2005
O kom se mluví

Od mikrofonu pořadu, O kom se mluví, se z našeho studia v Poslanecké sněmovně hlásí, Jan Pokorný. Hostem je Vladimír Laštůvka, poslanec za ČSSD a předseda zahraničního výboru sněmovny. Dobrý den. Jste v těchto chvílích definitivně rozhodnut podpořit vládu Jiřího Paroubka?

Host (Vladimír Laštůvka): No tak, myslím, že jsem to opakovaně sdělil veřejně a zřetelně, že ano, pokud nenastanou nějaké nepředpokládané situace a vývoje. Já pevně věřím, že pan ministr Svoboda nechce tuto vládu shodit a že dohody, které byly učiněny mezi ním a panem ministerským předsedou platí.

Moderátor (Jan Pokorný): Jaké nepředpokládané okolnosti by mohly nastat?

Host (Vladimír Laštůvka): No tak, že pan ministr tuto dohodu nebude chtít respektovat. Nepochybně určitou komplikací můžou být i nějaké nepředvídané personální změny v souvislosti s touto, v tento okamžik v tyto dny diskutovanou problematikou. Já myslím, že ta telenovela by už měla skončit. Konec konců, byl jsem to já, který opakovaně vyzýval k tomu, aby ta telenovela skončila a dokonce jsem konstatoval, že pokud to bude takhle dál pokračovat, že odejdu i z klubu Sociální demokracie.

Moderátor (Jan Pokorný): Ta diskuse se vede zejména o prvním náměstkovi Ministerstva zahraničí. Je toto jediné téma a ten úhelný kámen vašich podmínek?

Host (Vladimír Laštůvka): No tak za prvé já si nekladu žádné podmínky, já slyším slova o vyděračích, tak se musím usmívat a spíš ale hořce se usmívat, protože já nemám ten instinkt kolektivní nebo státní, abych změnil svůj postoj během 24 hodin o 180 stupňů. Takže já jsem.

Moderátor (Jan Pokorný): Možná to slovo jste občas zaslechl i od přátel v Sociální demokracii.

Host (Vladimír Laštůvka): No tak tam my si říkáme přátelé, takže i od přátel. Tedy formálně oslovené zaslechl a slyšel jsem to taky od řady žurnalistů. Víte, ono mě to připomíná doby dávno minulé, když jsem byl v roce 78 na Borech, tak vyšel v Signálu velký článek. Sami mezi milióny, o zaprodancích a samozvancích, tak některé reakce mi velmi nebezpečně připomínaly tuto dávno minulou dobu. Prostě ani nevydíral a ani nekladl podmínky, jenom opakoval to, co si myslím, že je třeba a vycházel jsem z usnesení ústředních výborů Sociální demokracie i sjezdu, které opakovaně žádaly a prosazovaly, aby na ministerstvech, kde Sociální demokracie nemá ministry byl zesíleném jejich vliv. Tedy jistě je žádoucí, aby první náměstek, když tam není náš ministr, byl ze Sociální demokracie, ale v tom není podstata věci. Podstata věci je v tom, aby se fakticky změnil způsob práce, komunikace, aby ten vliv mohl být uplatňován. A uplatňován může být, jak parlamentem, tak prostřednictvím i parlamentního výboru Sociální demokracie jedině tím, že se dostaneme do situace, kdy budeme předem, pravdivě a úplně informováni o, já budu citovat z toho, co jsme tady dali panu ministerskému předsedovi, o zásadních rozhodnutích, týkajících se postu a stanovisek České republiky v zahraničí. Jde prostě o to, aby ještě předtím než Ministerstvo zahraničí bude prezentovat stanoviska, například statut Kosova, což bude v roce 2005 jedno z největších politických témat v nejbližším okolí kolem nás, nebylo vypracováno v Černínu, my jsme nebyli postaveni před hotovou věc aniž se to s politickou reprezentací bude diskutovat, aniž se to projedná taky ve vládě.

Moderátor (Jan Pokorný): Pojďte mi, pane předsedo, prosím, zformulovat váš názor na to, že včera v českém vysílání BBC mluvil premiér Jiří Paroubek o tom, že mu s naším velvyslancem při OSN Hynkem Kmoníčkem dochází trpělivost. Jak tomu rozumíte?

Host (Vladimír Laštůvka): No tak to není otázka na mě. To je spíš otázka na pana premiéra. No nepochybně v kontextu dneska diskutovaných otázek a problémů se objevilo jméno Hynka Kmoníčka jako jednoho z adeptů na prvního náměstka ministra zahraničí. Pan ministr Cyril Svoboda ho odmítl s tím, že v něho nemá důvěru a uváděl jakési důvody, proč tu důvěru nemá. Já samozřejmě chápu, že pan ministr Svoboda se bojí Hynka Kmoníčka, protože je to člověk, který Ministerstvo zahraničí velmi dobře zná a je to člověk, který rozhodně nemlčí a nepochybně by situaci, která se na ministerstvu občas opakuje nemlčel a rozhodně by jí nějakým způsobem byl schopen prezentovat, což konec konců ukázal i v tomto případě. Né úplně šťastným, připustím.

Moderátor (Jan Pokorný): Za co by měl být tedy případným návrhem na odvolání sankcionován Hynek Kmoníček? Tomu nerozumím.

Host (Vladimír Laštůvka): No tak, já samozřejmě jsem s panem. Já jsem s panem premiérem ještě nehovořil, já jsem neslyšel přímo to sdělení na BBC. Několik novinářů, vy jste asi pátý se mě na to ptá. Já jsem na to reagoval prostými slovy a ty mohu jenom zopakovat. V případě, že k takovému kroku dojde, tak je třeba velmi podrobně se zabývat tím, kdo lhal zda pan velvyslanec Hynek Koníček, nebo pan ministr Cyril Svoboda.

Moderátor (Jan Pokorný): Tudíž je to práce pro zahraniční výbor sněmovny a jeho předsedu.

Host (Vladimír Laštůvka): Tady samozřejmě v ten okamžik by se to stalo určitě předmětem práce zahraničního výboru, protože je to naše kontrolní povinnost.

Moderátor (Jan Pokorný): Kdyby se ukázalo, že jeden z aktérů tohoto sporu lhal, co by mělo následovat?

Host (Vladimír Laštůvka): No tak já bych rozuměl tomu gestu pana premiéra, že mu dochází trpělivost tak, že v případě, že někdo z nich lhal, tak by měl odejít.

Moderátor (Jan Pokorný): Ať by to byl ten, či ten.

Host (Vladimír Laštůvka): Tak já myslím, že tak to podle demokratického.

Moderátor (Jan Pokorný): Podle Zemanovského padni, komu padni.

Host (Vladimír Laštůvka): Ano. Já myslím, že spíše podle demokratického principu. Každý rovná práva, rovné povinnosti.

Moderátor (Jan Pokorný): O co podle vás vlastně v tom sporu Cyril Svoboda, Hynek Koníček jde? Vy jste říkal, že se ho bojí Hynka Koníčka. Dospělí lidé se nebojí.

Host (Vladimír Laštůvka): To jste mě, pane redaktore, dost překvapil. Vy, který se pohybujete každodenně v těchto politických sférách.

Moderátor (Jan Pokorný): Já vás nechtěl překvapit, já vás chtěl vyprovokovat k nějaké odpovědi.

Host (Vladimír Laštůvka): To já tomu samozřejmě rozumím, ale já nemám mnoho, co bych k tomu dodal. Protože tu otázku byste měl položit panu ministru Cyrilu Svobodovi. Z mého pohledu je to tak, že Hynek Kmoníček je velmi zdatný, profesionální diplomat, člověk, který zná velmi dobře Ministerstvo zahraničí, jeho zákulisí, jeho prostředí. To není jednoduché ministerstvo.

Moderátor (Jan Pokorný): Nezlobte se, ale tahle odpověď implikuje, že jakoby se na Ministerstvu zahraničí dělo něco nekalého.

Host (Vladimír Laštůvka): No tak nekalého. Je řada lidí z Ministerstva zahraničí, který mi říkají, že na Ministerstvu zahraničí je mimořádní chaos, ale já myslím, že to není věc, kterou já bych měl řešit přes sdělovací prostředky, ale kterou bych měl řešit jako předseda zahraničního výboru s tím, či oním ministrem. A myslím si, že Hynek Kmoníček je člověk, který o takovýchto věcech nejenom umí mluvit, ale taky je umí vytáhnout, zformulovat. Já prostě konstatuji, že tomu rozumím tak, že pan ministr se Hynka Kmoníčka jako prvního náměstka bojí.

Moderátor (Jan Pokorný): Může se tedy v tomhle ohledu stát něco, coby mohlo zvrátit vaše rozhodnutí vyjádřit důvěru vládě Jiřího Paroubka?

Host (Vladimír Laštůvka): No tak víte, celá ta kauza je mi velmi, velmi nepříjemná. Já musím říct, že trpím, možná mi to nebudete věřit, ale jako kůň. Pokud to byla celá ta záležitost v rovině komiksů, tak jsem říkal novinářům: Mě do toho nemíchejte, já prostě s tím nechci mít nic společného, to ne. Když se to stalo telenovelou s nekonečným počtem dílů, tak jsem řekl, už proboha skončit, abysme mohli pracovat, jak parlament, tak vláda. Přece ty měsíce jsou úděsné. Takže já opravdu, ale opravdu nemám nejmenší zájem připsat další díl této telenovele. Když jsem řekl, že za těchto podmínek, jsou mimochodem písemně napsány, vládě důvěru vyslovím, tak abych změnil tento postoj a tento názor, tak to by se musela udát opravdu velká, velká událost.

Moderátor (Jan Pokorný): Pojďme to vzít teď možná trochu obecně. Z vás mám pocit, že jste pravověrný sociální demokrat s výrazně levicovým smýšlením. V čem je podle vás jiná vláda Jiřího Paroubka oproti vládě Stanislava Grosse a oproti vládě Vladimíra Špidly a teď nemyslím jenom tu změnu v osobě premiéra. Co se to vlastně za těch tři čtvrtě roku stalo.

Host (Vladimír Laštůvka): Tak pane redaktore, myslím, že jste nepotěšil mnohé přátelé Sociální demokracie, když jste mě označil za pravověrného sociálního demokrata.

Moderátor (Jan Pokorný): Já jsem řekl, že z vás mám pocit.

Host (Vladimír Laštůvka): Ale já jsem tělem i duší sociální demokrat a opakuji to, že prostě demokracie, která nemá sociální dimenzi prostě neúplná. Proto jsem sociální demokrat a vždycky budu. Jestli budu v té, či oné straně, to je lhostejné.

Moderátor (Jan Pokorný): Něco naznačujete?

Host (Vladimír Laštůvka): Nenaznačuju v žádném případě nic. Já myslím, že pod čarou není třeba hovořit. Já dokážu věci říct přímo.

Moderátor (Jan Pokorný): Skumulujte tedy váš názor na to, v čem jsou, v čem byly ty vlády jiné a k čemu to všechno směřovalo.

Host (Vladimír Laštůvka): No tak já zase žádný zásadní rozdíl v tom nevidím. Já jsem první zásadní rozdíl, nebo pokus o změnu viděl v pokusu Jana Kohouta. Vytvořit vládu, která sice je rámcově v půdorysu té stojedničky tří politických stran, které jsou rozkročeny z leva doprava, ale přece jenom s novými prvky. To byl pokus, který nevyšel. Myslím si, že mezi vládou Stanislava Grosse a Vladimíra Špidly z mého pohledu byl nulový rozdíl. Tady se může ukázat, že vchází nový prvek a to je pragmatizmus premiéra Paroubka, který překvapivě v řadě vystoupení říká postoje a názory, které si nikdo předtím neodvážil vyslovit.

Moderátor (Jan Pokorný): Může Paroubkův pragmatizmus výrazně povznést volební preference, které třeba podle Centra pro výzkum veřejného mínění jsou deset a půl procenta?

Host (Vladimír Laštůvka): No tak podívejte se, ty procenta mě nepřekvapují. Konec konců tři roky říkám, že to takhle skončí, protože od samého začátku jsem byl proti této konstrukci Vladimíra Špidly. Považoval jsem ji za chybnou a pro Sociální demokracii smrtící. Jestli to zvedne, jestli tato vláda má šanci zvednout preference, to je samozřejmě výzva. Já myslím, že to není pragmatizmem, že to není možné dosáhnout nějakým pragmatizmem. Já si myslím, že změnit preference může tehdy, když budeme, když dokážeme být ve svých dalších krocích konkrétní, srozumitelní, pochopitelně a vyvoláme naději. Já mám totiž pocit, jeden pocit mám. Víte, když jsem teď řešil problém, jak se postavit k tomu, k té obtížné situaci, tak z mnoha stran od, ono to zní ošklivě, od obyčejných lidí, ale tím mám na mysli lidi na ulici, lidi v mé vesnici kde bydlím, ve městě kde bydlím, kteří jednoznačně dávali najevo, že se bojí toho, co přijde. Prostě obava, obava z toho, co bude. Ta obava je silná a s blížícími se volbami posiluje. A Sociální demokracie má možnost zabodovat, když bude schopna nabídnout naději.

Moderátor (Jan Pokorný): A má být tou nadějí snad chystaná levicová frakce? Nebo to bude další komplikace pro voliče, kteří už se možná jenom tak, tak orientují v tom, co se v dnešní straně děje.

Host (Vladimír Laštůvka): Já samozřejmě připouštím, že oba výklady jsou možné, bohužel. Protože to nepochopení je nepochybně zřejmé jak ve veřejnosti, v části veřejnosti, tak i uvnitř Sociální demokracie. Na druhou stranu je, podle mého názoru, naprosto nezbytné, aby Sociální demokracie vyjádřila nějaký postoj, nějaké své stanovisko, nějaký svůj světonázor a pro mě ten pokus té levicové frakce, názorové frakce, to prostě byl zbytečně dramativat, není organizační změna, to není roztržení historie. Názorové frakce, názorové platformy by mohl být takovou nadějí oslovit ty voliče, kteří opustili Sociální demokracii během těch tří let, nesrozumitelných kroků. Kroků, které často směřovaly, jak já jsem říkal, na podporu kapitálu než lidi práce. A myslím si, že určitou šanci to dává a není to ojedinělý pokus. Všimněte si, co se v tento okamžik například děje v Německu. Jestli jste zaznamenal nutné vystoupení předsedy Sociální demokracie, tedy SPD Münteferinga, v podstatě to je debata Müntefering versus Schröder, jo, reformy versus jakási věrnost sociálnímu státu. Uvědomme si, že v tento okamžik Evropa stojí na křižovatce. Sociální demokracie v České republice i v Německu taky a řeší prostou otázku. Jestli sociální, evropský sociální model, evropský sociální stát, všechny ty hodnoty, které nás životem provázejí, které považujeme za samozřejmé, Evropa bude schopna uchovat, zachovat a bude o ně bojovat nebo je vzdává. V České republice výrazně těch posledních 15 let, podle mého názoru, dochází k opuštění tohoto postoje. Bohužel i za naší koaliční vlády k tomu dochází a nastává jakási restaurace doby dávno, dávno minulé. A potřeba postavit se tomuto procesu restaurace není cítit jenom v českých zemích, v české Sociální demokracii, nebo v části české Sociální demokracie. Ten je cítit ve Francii mezi socialisty. Kritika evropské ústavní smlouvy ve Francii paradoxně je kritika z leva. V podstatě má tytéž společné jmenovatele jako tohle vystoupení Münteferinga a debata, která, ty debaty, která probíhá i u nás o dalším směřování Evropy a evropského sociálního modelu a sociálního státu. Je to proces, kterému se prostě nevyhneme a neutečeme mu.

Moderátor (Jan Pokorný): Hostem rozhovoru O kom se mluví byl předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, Vladimír Laštůvka z ČSSD. Děkuju za odpovědi, hezký den.

Host (Vladimír Laštůvka): Hezký den.

Moderátor (Jan Pokorný): Hostem byl Vladimír Laštůvka, předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, poslanec za Českou stranu sociálně demokratickou. Telefonní čísla 221 552 155 a 221 552 255 i dnes čekáme na vaše telefonické názory a dočkáváme se. Dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den, Kosinová, Praha. Já s údivem poslouchám toho poslance Laštůvku. Jmenuje se tak, že jo? Protože on opravdu snad nedokáže sám sobě přiznat, že jsou to v podstatě skutečně vyděrači, ti co pokládají pořád nějaký podmínky. Já vůbec nejsem jejich volič, to chraň pán Bůh, to by mě ani nenapadlo, ale fakt je, že tak, jak se chovají. Oni se chovají jak malí kluci. Každej den mají něco nového ale oni nepochopili ještě, že celej ten problém toho propadu tý ČSSD a toho začal teda nejen od Špidly ale hlavně Grossem a že to byl problém v osobě, chování, v jednání a ve lhaní bejvalýho premiéra. A jestli tenhle ten premiér je lepší, no to teda nevím, protože on samozřejmě připadá mi trošičku jako kašpárek, ale to je můj názor. Ale fakt je.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobře, váš názor zazněl, vyjádřila jste se k Vladimíru Laštůvkovi.

Názor posluchače: Ale fakt je, že už by měli konečně procitnout a jít třeba od toho, když to neuměj.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za názor, hezký den. Prosím druhý telefonický ohlas.

Názor posluchače: Němec, dobrý den, Praha. Já budu ve stejné tónině pokračovat jako paní, protože jako je to pořád stejná situace. Politici jsou pořád stejní, ne-li horší. Chovají se naprosto jako feudálové a ne jako služebníci lidu a nás občanů. Naprosto rozmařile rozhazujou penězma a mě se líbí teda v uvozovkách, jak pan Laštůvka hovoří o nynějším ministru zahraničních věcí, jako že tam vládne chaos a takový. To nám chce snad namluvit, že za pana Kavana a za jeho kancléře s kriminálními sklony odsouzenýmu člověkovi, jako že tam tehdy bylo jako líp? A nevyřešené kauzy s Českým domem v Moskvě a jiné a jiné, zametené pod koberec. Jako myslí si, že lidi zapomínají, nebo. Politici si myslejí, že jako jeden den něco řeknou, lidi si to přečtou a druhej den, že prostě jako zapomenou a nevědi. Děkuju vám pěkně, nashledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za příspěvek, hezký den. Další prosím, máte slovo.

Názor posluchače: Ano, Vávra, jižní Morava. prosím vás, když ten pan Laštůvka je takový chytrý a bere prakticky peníze za poslance a všechno za Sociální demokracii, tak prostě když s nima nesouhlasí, tak bych to položil a skončil a hotovo. Děkuju.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme, jestli je to všechno. Je to všechno. Prosím další telefonický názor. Dobrý den.

Názor posluchače: Haló, dobrý den. Já mám dotaz na pana poslance Laštůvku.

Moderátor (Jan Pokorný): Můžu vám do toho vstoupit, dotazy se v tomto pořadu nepokládají, hosté už nemůžou reagovat a vždycky poprosím o jméno. Děkuju.

Názor posluchače: Černá, dobrý den. Já mám jenom tu připomínku, že je třeba, když chce někdo vyjádřit zřetelně svůj názor všem občanům, tak by měl mluvit skutečně cíleně k jedné věci. Pan poslanec Laštůvka semlel takové klubko různých situací dohromady, že teda žasnu. Do té situace nevnesl ani náhodou. Děkuju.

Moderátor (Jan Pokorný): Mějte se hezky. Dobrý den, vítejte ve vysílání.

Názor posluchače: Dobrý den. Já jsem se prosím vás, chtěl zeptat.

Moderátor (Jan Pokorný): Můžu poprosit o jméno?

Názor posluchače: No podívejte, já vám řeknu jméno a tadyhle ten člověk ještě si mě najde potom, kdo ví, co mi může provést. To si myslím, že není nic rozumného říkat jméno.

Moderátor (Jan Pokorný): Přinejmenším je to slušnost, ale respektuji váš názor.

Názor posluchače: Já si myslím, že už by se mi mohlo klidně něco stát. To vůbec nejsou žádný slušný lidi, ty politici.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobře, tohle jste měl na srdci a nebo?

Názor posluchače: No já jsem za prvé chtěl říct, že souhlasím s tím pánem, kterej volal asi tři lidi dopředu, že jsou to pěkný lumpové všechno a jen tak jsem chtěl říct, že teďka si zase vzpomněli, že chtějí přesně 199 transportérů, tak kdy to bude až si vzpomenou, že zase jich bylo potřeba jenom 20. Že to bude asi potom, co dostanou úplatek.

Moderátor (Jan Pokorný): Teď už je to všechno? Děkujeme, mějte se hezky a prosím předposlední telefonát. Haló tady Radiožurnál, pořad, O kom se mluví.

Názor posluchače: No, Ryšavý, dobrý den. Já jenom jsem chtěl k tomu říct, že pan Laštůvka v podstatě už zahájil předvolební kampaň, protože podle svých preferencí má 10 procent, tak teďka se bojuje o volitelný místa na kandidátkách. Takže on se pouze zviditelnil tím, že dělal chvíli, že vládu nepodpoří, ale při tom dopředu bylo jasný, že jí podpoří. To je asi tak všechno. Díky.

Moderátor (Jan Pokorný): Mějte se hezky a prosím poslední telefonát.

Názor posluchače: Polehradský, Liberec. Já ačkoliv nejsem volitel ČSSD, tak na rozdíl od těch předchozích řečníků. Souhlasím s jednáním pana Laštůvky. Jeho způsob jednání a vyjadřování považuju za velice kultivovaný a bylo správný, že vyvolali tlak, aby se udělal nějaký pořádek na tom Ministerstvu zahraničí. To je všechno, ty ostatní záležitosti to vlastně jsou vykládání názorů na všeobecné politické poměry. Děkuji, nebo-li je to dobrý.

Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. Jan Pokorný děkuje za pozornost věnovanou pořadu, O kom se mluví. Dnes byl hostem Vladimír Laštůvka, předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny za Českou stranu sociálně demokratickou. Hezký den a příjemný pátý květen roku 2002.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: jap
Spustit audio

Více z pořadu