Vláda Andreje Babiše by měla být zdrženlivá a soustředit se na základní provoz státu, říká Mikuláš Ferjenčík

13. prosinec 2017
Premiér ČR Andrej Babiš

Hnutí ANO místo digitalizace dělá nesmyslné projekty, český premiér Andrej Babiš sleduje své soukromé zájmy a s Českou republikou to nemyslí příliš dobře. Takový je názor poslance České pirátské strany Mikuláše Ferjenčíka. „Nevěříme, že vláda bude dobrá,“ říká.

Postoj Pirátů v souvislosti s povolebním vyjednáváním byl podle něj takový, že Sněmovna má začít fungovat a není důvod si navzájem házet klacky pod nohy. „Snažili jsme se respektovat poměrný systém,“ říká s tím, že Babiš se rozhodl, že jednodušší dohoda je s komunisty a hnutím SPD.

Vláda Andreje Babiše by také měla být do hlasování o důvěře velmi zdrženlivá a měla by se soustředit se na základní provoz státu. „Babiš by měl podniknout reálné kroky, aby stavil vládu s důvěrou. Zatím to vypadá, že se v prvním kole moc nesnažil, takže důvěru zřejmě nedostane,“ míní Ferjenčík.


Nejsme spokojeni s deficitem rozpočtu 50 miliard ve chvíli, kdy je obrovský růst ekonomiky.Mikuláš Ferjenčík

Jedna z kauz, kterou Piráti považují za důležitou a chtějí ji řešit ve Sněmovně, je například OKD. „Šlo o spousty miliard. Týká se to jednoho významného regionu, zasáhlo to stovky tisíc lidí,“ vysvětluje a dodává, že chtějí prosadit ustanovení vyšetřovací komise.

Ta by měla zmapovat celou kauzu a ukázat, jak došlo k tomu, že stát přišel o významný podnik bez toho, aby za něj dostal adekvátně zaplaceno, a že lidé, kteří měli mít předkupní právo na byty, je dodnes nemají a platí nájem.

Pokud se ukážou nějaká pochybení, tak bude nejlepší připravit trestní oznámení pro policii a vymáhat škodu po zodpovědných osobách na straně státu. „Když někdo zanedbal své povinnosti, tak by se na náhradě škody měl podílet,“ uzavírá Ferjenčík.