Víkend ve znamení středověku

5. červenec 2002

Především ve znamení historie budou další prázdninové tipy na volný čas Víkend začíná. Pravidelný magazín pátečního Radiožurnálu Vás pozve například na středověk na hrad Orlík nad Humpolcem, na Bitvu na Chlumu anebo na noční prohlídky na zámku v Bechyni. Dozvíte se například také, jaký program pro vás připravili v Horažďovicích na Zámeckém hudební létu.

Bitevní scénu s názvem "Tam u Královýho Hradce" můžete vidět v sobotu na historickém bojišti u Chlumu. Podle ředitele Muzea východních Čech Zdeňka Zahradníka tam vystoupí více než 200 příslušníků uniformovaných historických skupin.

Vzpomínkové akce na 136. výročí bitvy na Chlumu začnou už v pátek v 18 hodin průvodem historických jednotek od budovy muzea na Velké náměstí v Hradci Králové.

Středověk v neobvyklém podání můžete zažít v pátek a v sobotu na hradě Orlík, který najdete nad Humpolcem. Ovšem zažijete nejen to obvyklé - šermířská vystoupení, střílení z děl a podobně. Jak dodává středověký kuchař a pekař a také organizátor - vše tedy v jedné osobě - Luděk Frencl, chtějí předvést středověký život na českém hradě se vším všudy.

Středověk můžete navštívit v pátek a v sobotu na hradě Orlík ležícím nad městem Humpolec.

Oživenou historii nabízí o víkendu také hrad Houska na Mladoboleslavsku. Ten ožije středověkým životem na pozadí gotiky. Nebudou chybět šarvátky na trhu, pranýř ani předvádění legend.

Středověké hry pro děti nabízí o víkendu také Skanzen Tuležim v Praze - Stodůlkách. Děti i dospělí si budou moci vyzkoušet například tlučení špačků, střelbu z luku, anebo třeba tehdejší kopanou.

Po první elektrifikované trati Rakouska-Uherska z Bechyně do Tábora se můžete o prázdninách projet v historických vlacích každou sobotu. Odjezd je z Bechyně v 10 hodin.

Šermířská klání, rytířské turnaje a ohňové hrátky oživí až do neděle gotickou tvrz v Tuchorazi na Kolínsku. Budou součástí historické slavnosti, kterou ve veřejnosti běžně nepřístupné památce pořádá Šermířský spolek svatého Simeona.

Během letních prázdnin je denně otevřena stará štola na zlato u Jílového u Prahy. Je součástí naučné stezky. Jak dodává Petr Doležel, pokud se tam vydáte, tak na vás čekají dvě osmdesátimetrové chodby propojené překopem.

Kdo jednou byl v jihočeské Bechyni, určitě se k jeho opětovné návštěvě nenechá dlouho přemlouvat. Skvostem toho malebného městečka nad Lužnicí je určitě renesanční zámek. Za svůj rozkvět vděčí především Petru Vokovi z Rožmberka, který ve druhé polovině 16. století celé panství koupil. Bechyňský zámek bývá pro veřejnost otevřen i v noci a to teprve může odkrýt netušená překvapení. Na sobotní noční prohlídku vás zve českobudějovická kolegyně Martina Toušková.

Noční prohlídky začínají v sobotu v 21, ve 22 a ve 23 hodin. Pokud je nestihnete, vydejte se do Bechyňského zámku třeba příští pátek a sobotu. Ostatně - konají se tam nepravidelně celé prázdniny.

Návštěvníci zámku v Blansku se mohou seznámit s historií čaje i východoasijskou kulturou pití tohoto nápoje. Expozici doplňuje improvizovaná čajovna, kde lze ochutnat nejrůznější čajové speciality.

Slavnostně osvětlenou Valdštejnskou zahradu si budou moci v pátek a v sobotu prohlédnout návštěvníci pražské Malé Strany. Zahrada bude po oba svátky mimořádně otevřena až do 22ti hodin.

Na Open Air Festival zve amfiteátr Vostrov v Hněvousicích nedaleko Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku. V sobotu tam vystoupí například kapela "-123 minut".

Náměšť na Hané hostí až do soboty tradiční festival folkové hudby Zahrada 2002. Sejdou se tam například čtyři držitelé žánrových sen Andělů 2001. Poprvé do Náměště přijede také Jaroslav Hutka.

V Horažďovicích v západních Čechách začíná právě v pátek 8. ročník zámeckého hudebního léta. Co přehlídka nabídne, to zjišťoval spolupracovník Radiožurnálu Jiří Šobr.

Déšť minulých dnů potěšil vodáky. V českých řekách přibyla voda a plutí peřejemi, jak potvrdí Jaroslav Zvára, nic nebrání.

Své tipy na víkendové akce posílejte na adresu vikend@rozhlas.cz.

Tipy na víkend připravil Petr Doležel.

autor: pet
Spustit audio

Více z pořadu