VIDEO: Svatba za milión. V Česku sen, v Číně realita

Kachní pařátky, polévka ze žraločích ploutví nebo výpečky ze selete. To vše nesmí chybět na žádné čínské svatební tabuli. Nevěsta musí navíc dostat zlaté šperky a dary, aby ukázala, že v rodině mají peníze. Zkrátka jako za starých časů. Na druhou stranu i do Číny dorazily evropské zvyky: nevěsty například oblékají bílé šaty. Čínské svatby se tak staly jednou velkou show.

Čínský snoubenec Ng Yu Sam recituje zamilované verše své drahé, která naslouchá za pootevřenými dveřmi. Obměkčí-li ji a splní-li další úkoly, pak bude jeho. A může dojít k tradičnímu svatebnímu obřadu – servírování čaje rodičům a prarodičům, čímž se stvrzuje sňatek.

Nevěsta bude patřit k rodině manžela

Tak to tedy bylo za starých časů. Dnes se v Číně, tak jako kdekoliv jinde, musí ještě svatebčané upsat na úřadu. Pak už je čeká legrace – banket.

Čtěte také

„Jsem strašně šťastná, ale taky nervózní. Nemohla jsem celou noc spát. Po dnešku už totiž budu patřit k jiné rodině, rodině manžela,“ přiznává se mi jako před sto lety mladičká nevěsta Chong Siu Mei.

Ochutnali byste?

Na to, že se teď převlékla z čínských červených šatů do bílé sexy róby evropského stylu, má na svatbu pořád tradiční pohled, stejně jako její rodiče a rodinní příslušníci, kteří se už mimochodem hrnou ke stolům, které se prohýbají pod čínskými dobrotami.

Žraločí ploutve jsou nezbytné

Oficiální část svatby je už za námi. Nevěsta s ženichem už podepsali svatební smlouvu a může se začít hodovat. „Tohle je kůže z pečeného selete,“ radují se z typické svatební krmě strejdové.

Čtěte také

„Je to křupavé a dobré. Vyzkoušej,“ nabádá mě teta. Prasečí výpečky si tedy dávám s chutí, to ještě netuším, co mě čeká: polévka ze žraločích ploutví a poté opravdová lahůdka – kachní pařátky.

Když bojuji s kachní končetinou, směje se mi teta i pětiletý synovec. Jak jsem později poučena, na konzumaci této dobroty je potřeba praxe. Ukousnout se musí noha v kloubu a poté se rozžvýká a kosti vyplivují. Meziprstní blána je prý velmi výživná. Stejně jako chrupavka ze žraločích ploutví, které se podávají nakrájené v polévce a jsou vrcholem svatebních banketů. Kdo nemá na ploutve, ten se obvykle nemůže ženit.

Zpravodajka Kateřina Procházková

Na velkou zábavu je třeba hodně našetřit

„Jídlo pro jeden stůl vyjde na sedm tisíc hongkongských dolarů, pak výzdoba sálu, šaty, zlato a dary. Celkem je to až půl miliónu,“ poučuje mě nevěstina maminka Ho Wai Ling, že je na svatbu opravdu potřeba šetřit.

Čtěte také

Milión a půl v českých korunách. To tedy není za svatbu málo. Pro Čínu ale běžná věc. I kdyby se měli čínští rodiče zadlužit, hlavně, že mohou ukázat, že na zábavu mají. Na zábavu, během které dojde i na jazykovou výměnu! „Na zdraví!“

Zábava je na čínské svatbě, stejně jako kdekoliv jinde, to nejdůležitější.


Zvětšit mapu Fo-Šanu v Číně

autor: kpr
Spustit audio