VIDEO: Radiožurnál oslavil 17. listopad koncertem, zazpívali Langerová, Koller a další

10. listopad 2014
Jaroslav Hutka, koncert ČRo Znovu 89

Už 25 let žijeme ve svobodné zemi. Radiožurnál to společně s vámi oslavil koncertem, na kterém zazpívali mimo jiné Aneta Langerová, Dan Bárta nebo třeba Koller Band. Koncert jsme odvysílali 17. listopadu, a to od 18.00 nejen na pražském Václavském náměstí, ale v přímém videopřenosu i na našem webu.

17. listopadu – přesně 25 let poté, co protestující studenti ukončili 40 let trvající totalitu – vyrostlo ve vrchní části pražského Václavského náměstí pódium, na kterém mezi 18. a 20. hodinou vystoupili Michal Prokop, Jiří Suchý, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, David Koller, Lenka Dusilová, Dan Bárta, Michael Kocáb či Aneta Langerová.

Znovu 89: události roku 1989 den po dni

Koncert, který nesl název Znovu 89, odstartoval závěrečnou část stejnojmenného projektu Českého rozhlasu, který mapuje dění roku 1989.


Hudební vystoupení na Václavském náměstí zahájilo závěrečnou fázi projektu, jímž Český rozhlas den po dni připomínal dění z roku 1989, a to jak na sociálních sítích a webu, tak ve svém vysílání. Jako veřejnoprávní médium jsme našim posluchačům nabídli nejenom přehled událostí, ale také celkový kontext, který jim mohl pomoci zamyslet se nad tím, kam se za uplynulých 25 let naše země posunula a jaký byl její vývoj.

„Koncert Znovu 89 je unikátní. Podobně velkou akci dosud Český rozhlas ve své historii nikdy nepořádal,“ neskrývá náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral.

Unikátní projekt Znovu 89 spustil Český rozhlas letos v lednu – přesně v den, kdy před 25 lety začal Palachův týden. Projekt připomíná ty nejdůležitější události, které předcházely pádu komunismu v Česku.

„Desítkám tisíc lidí umožňujeme na sociálních sítích Twitter a Facebook sledovat události z roku 1989 takřka v přímém přenosu: 14. listopadu spouští Radiožurnál hlavní rozhlasovou část Znovu 89. Do konce roku odvysíláme téměř 200 ‚živých‘ vstupů z roku 1989 – zpravodajských rekonstrukcí hlavních událostí a jednání, které vedly k pádu komunistického režimu v Československu,“ slibuje zástupce šéfredaktora Radiožurnálu Martin Ondráček.

Vyjde i kniha

Znovu 89 navazuje na loňský úspěšný projekt Českého rozhlasu k výročí srpnové okupace 1968. Kromě politiky a střetu disentu s komunistickým režimem nabídl i náhled do tehdejšího každodenního života lidí. Informace autoři čerpali z dobového tisku, odborné literatury i od pamětníků.

Události z roku 1989 připomínaly ve svém vysílání po celý letošní rok všechny stanice Českého rozhlasu. Od 15. listopadu si také budou moci lidé koupit knihu Znovu 89, která bude celý projekt mapovat a provede je přelomovým revolučním rokem, v němž padl komunistický režim a česká společnost nastoupila cestu ke svobodě.

  • O rozhlase
  • Zpráva
  • vysílání