VIDEO: Na zámku nedaleko Nantes znovu ožil francouzský komik Louis de Funès

Minulý týden jsme si připomněli sto let od narození slavného francouzského komika Louise de Funèse, o kterém se říkalo, že se uchechtal k smrti. Není to tak přesné – jednoho z největších choleriků mezi herci zradilo srdce. Fanoušci Funèsovi před časem dokonce otevřeli muzeum – v místě kde žil, na zámečku v Nantes.

„Můj děda mu opravoval auto, měl opravdu starý vůz ze třicátých let. Byl milý, ale někdy byl trochu komplikovanější… vlastně nevím. Ale znali ho tu všichni, neschovával se na svém zámku,“ říká dvacetiletý Lorrain, se kterým jsem se dal do řeči na náměstí v maličkém městečku Le Cellier.

„Překvapilo mne, když jsem viděl, z jaké dálky sem přijíždějí jeho obdivovatelé – z Belgie, Chorvatska a jiných zemí,“ dodává.

Děkujeme za smích, vzkazují fanoušci

Zámek Clermont – právě tady našel Louis de Funès druhý domov. Po jeho smrti byl zámek prodán a dnes je rozdělen na asi čtyřicet bytů. Pro muzeum byly vyčleněny obytné prostory v jeho blízkosti.

Cestou se ale musíte ještě zastavit na hřbitově – Louis de Funès má hrob hned na jeho začátku, jeho příznivci mu na různé kameny napsali vzkazy. „Děkujeme za to, že jste nás vždy dokázal rozesmát,“ napsali na jeden z kamenů jeho belgičtí fanoušci.


Louis de Funès získal první hlavní roli ve filmové komedii Četník ze Saint Tropez. Pak se mu nabídky jen hrnuly. Ve filmu Fantomas ztvárnil komisaře Juva, s režisérem Gérardem Ourym natočil za spolupráce herce André Bourvila komedii Smolař. Ve stejné spolupráci natočil film Velký flám, který navštívilo 17 miliónů diváků za tři měsíce. Ve francouzských kinech tento rekord překonal až Titanik.

Vstup do muzea je impozantní, ze všech stran se na vás dívá Louis de Funès z nejrůznějších plakátů jeho filmů. Ale je tu také pádlo z lodi, na které lovil ryby, u stropu visí jeho četnická uniforma ze známého filmu. „Máte pocit, jako kdyby na vás mohl odněkud vyskočit,“ říká zakladatel muzea Charles Duringer.

Jezdí sem lidé z celé Evropy. „Moc se nám tu líbí, připomíná nám to dobu, kdy jsme byly mladé a dívaly jsme se na jeho filmy v televizi. Nejraději mám Senzační prázdniny a samozřejmě Četníka, ten je v Belgii velmi populární,“ říká belgická turistka.

„Myslím, že kdyby byl ještě naživu, tak by se mu muzeum líbilo. Byl to veselý člověk a veselé je i muzeum,“ dodává jeden z návštěvníků.

Malou čepičku nosil až do smrti

Procházím všemi místnostmi, čtu si dopisy, které Louis de Funès psal svým přátelům, a pak otevírám malou skříňku. Je v ní za sklem asi to nejcennější, co v muzeu najdete – malá čepička.

Louis de Funes ve filmu Fantomas

„Tu čepici pořád nosil, protože měl strach, že nastydne. A v den, kdy ho odváželi do nemocnice, zůstala v sanitce. Po 30 letech k nám přišel syn řidiče sanitky, aby nám ji věnoval,“ nastiňuje Charles Duringer.

Ve stejné místnosti pak najdete jeden zajímavý portrét. Díváte se na něj a čekáte, kdy Louis de Funès propukne v hurónský smích a začne gestikulovat. Díváte se vteřinu, dvě, tři a říkáte si, že jednou to prostě udělat musí…

Louis de Funès v roli komisaře Juvarta ve filmu Fantomas

autor: jšm
Spustit audio