VIDEO: Brnění, mobil a násada od koštěte. Čeští vědci uspěli v soutěži prestižního časopisu Nature

20. srpen 2022

I složité vědecké téma se dá shrnout do jedné minuty. Přesně to udělali vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy působící v centru BIOCEV. Natočili krátké video, ve kterém vysvětlují, jak se železo dostává do buňky. Svůj klip přihlásili do nové soutěže prestižního časopisu Nature. A uspěli.

Hned na začátku videa Pavel Doležal z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vysvětluje, že železo je jedním z nejdůležitějších prvků pro všechny živé organismy. Dozvídáme se, že život železa není snadný a vidíme muže v brnění – samozřejmě, že železném.

Vedoucí týmu Pavel Doležal v laboratoři centra BIOCEV

„Nechtěli jsme jít do detailu, a tak jsme si řekli, že funkci železa v eukaryotické buňce zpodobníme na životě rytíře, který se snaží dostat do naší laboratoře,“ vysvětluje Pavel Doležal. „Železo představuje jeho brnění. Tím, že se snaží dostat do buňky – v tomto konkrétním případě tedy do naší laboratoře –, tak se vlastně mapuje cesta železa do buněčných organel.“

Věda zábavně a srozumitelně

V nové soutěži s názvem Science in Shorts bylo sto týmů z různých univerzit, včetně prestižního Harvardu nebo MIT ve Spojených státech amerických.

„Podmínky, které stanovuje vydavatelství Springer Nature, jsou takové, že aby se člověk mohl zúčastnit téhle soutěže, tak musí v předchozím roce publikovat nějakou práci v některém z časopisů Nature portfolia. Cílem soutěže je zprostředkovat nějakou zábavnější formou v minutovém videu obsah toho článku,“ přibližuje vedoucí týmu.

Šedesát vteřin není mnoho, navíc u takto složitého tématu. Pavel Doležal tak přiznává, že to pro něj a jeho kolegy byla výzva. „Myslím, že to je dobrý trénink, abychom my vědci byli schopní říct veřejnosti, co vlastně děláme. Je to způsob, jak jednak ukázat, že vědci nejsou úplní suchaři, ale taky že se dá o vědě mluvit zábavnou formou,“ shrnuje Pavel Doležal.

Mobil a násada od koštěte

Doktorandka Kateřina Ženíšková v BIOCEVU takto běžně buňky zkoumá. U zmíněného videa, které se v soutěži časopisu Nature dostalo mezi 10 nejlepších, ale měla úplně jinou roli. Osvědčila se jako kameraman.

„Velmi zjednodušeně jsem vzala telefon a prostě jsme to natočili,“ usmívá se. „Bála jsem se, aby se mi neklepaly ruce, takže jsem použila násadu na koště jako stabilizátor obrazu – a během jednoho půldne to bylo natočené. Byla to vlastně rychlovka.“

Doktorandka Kateřina Ženíšková se osvědčila v roli kameramana-amatéra

Úspěch v soutěži znamenal i zisk 5 tisíc eur, tedy přes 120 tisíc korun. „Přemýšlíme, že bychom koupili nějaký dobrý kulečníkový stůl, stolní fotbálek nebo masážní křeslo. Peněz je dost. Cílem je, aby to studenti měli v práci rádi, aby se jim tu líbilo. A myslím, že video účel splnilo, i kdybychom ty peníze nedostali,“ dodává vedoucí týmu Pavel Doležal z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Video českých vědců s názvem Iron’s will, tedy železná vůle, ale i díla dalších finalistů, jsou k vidění například na webu Nature.

autoři: Ondřej Vaňura , and

Související