Veslaři budou soutěžit nedaleko místa, kde vyrostla Alžběta II.

Londýn hostí olympijské hry už potřetí v historii. Poprvé to bylo v roce 1908, kdy start olympijského maratónu pořadatelé umístili ke královskému hradu ve Windsoru. Připomíná to tabulka v ulici High Street, která spojuje Windsor se sousedním Etonem. Při letošní olympiádě je nejblíž Windsoru veslařský areál v Eton Dorney.

Jak se tady jen může královně líbit, napadne vás na nádvoří starobylého Windsoru, nad kterým skoro nepřetržitě hučí motory letadel. Ve vzdušném koridoru se jedno za druhým přibližují k největšímu londýnském letišti v Heathrow.

V jejich hukotu zanikají rázné povely královských gardistů při střídání stráží a pronikají i do velkolepé kaple svatého Jiří, ve které je pohřbeno deset britských panovníků. Zážitky z prohlídky jedné z nejatraktivnějších památek Británie jsou však nakonec silnější.

„Windsor je největším a nejdéle nepřetržitě obývaným hradem na světě. Začal ho stavět v 11. století Vilém Dobyvatel po svém vítězství u Hastingsu,“ říká Christine Taylorová z windsorského hradu.

„Od časů tohoto normanského vévody a anglického krále se ve Windsoru vystřídali snad všichni jeho následovníci. Většina z nich nějakým způsobem pozměnila podobu hradu, který se z původní pevnosti stal pohodlným a okázalým královským palácem,“ popisuje.

Alžběta II. ve Windsoru vyrostla

Ve Windsoru trávila hodně času královna Viktorie, která jeho část v roce 1845 poprvé otevřela veřejnosti. Během 2. světové války se hrad, který se zdál být bezpečnou pevností, stal domovem mladých princezen Alžběty a Margarety.

Jejich rodiče se oficiálně zdržovali v Buckinghamském paláci, noci však trávili ve Windsoru, aby je neohrozily letecké útoky na Londýn. Alžběta si Windsor oblíbila a její silný vztah k němu přetrvává.

„Windsor je jednou ze tří oficiálních rezidencí královny, spolu s Buckinghamským palácem v Londýně a palácem Holyroodhouse ve skotském Edinburghu. Královna Alžběta II. hrad užívá nejen při ceremoniálních a státnických událostech, ale také jako svůj soukromý domov a často tady tráví víkendy,“ říká Christine Taylorová.

Eton College se nachází nedaleko Windsoru

„Na delší dobu přijíždí do Windsoru v období Velikonoc, kdy na slavnostních večeřích hostí známé osobnosti. Během červnového týdne se účastní tradičních ceremonií Podvazkového řádu a také dostihů v nedalekém Ascotu,“ doplňuje.

Po požáru byl Windsor na pět let uzavřen

Nejkrušnější chvíle prožíval Windsor v roce 1992. Požár během patnácti hodin poškodil asi pětinu místností hradu. Finance na náročné opravy z větší části pocházely ze vstupného do státních apartmánů v Buckinghamském paláci, který kvůli tomu královna nechala poprvé v historii zpřístupnit.

Po pěti letech oprav mohl být Windsor znovu otevřen. „Přijíždějí k nám návštěvníci z celého světa – ročně kolem jednoho miliónu lidí,“ říká Christine Taylorová. Během olympijských her hrad počítá s tím, že mezi nimi budou i diváci veslařských a kanoistických závodů, které se budou odehrávat v nedalekém areálu v Eton Dorney.

Kromě nádherných sálů, kaple a dalších elegantních a vznešených prostor, ze kterých dýchá historie monarchie, jim Windsor v jubilejním roce šedesátiletého výročí nástupu Alžběty II. na trůn nabídne i unikátní výstavu. Šest desítek fotografií dokumentuje jednotlivé roky vládnutí panovnice, která se do Windsoru tak ráda vrací.


Zvětšit mapu: windsorský hrad

autor: jas
Spustit audio