„Velké písmeno, číslo, znamení ďáblovo, jméno vyhynulého savce a hieroglyf“. Svá hesla si radši nepamatujte, radí odborník

8. únor 2016
03501407.jpeg

Měníte si často heslo například k internetovému bankovnictví? Podle počítačových odborníků byste to možná raději neměli dělat.

123456 a password – to jsou podle společnosti SplashData už několik let celosvětově nejpoužívanější hesla. Lidé často ignorují základní poučky, jak se bezpečně chovat na internetu – nebo si je špatně vykládají.

U počítače sedím se studentem medicíny Adamem Klocperkem. Ten si heslo ke svému internet bankingu ani dalším účtům moc často nemění.

„Vzhledem k tomu, kolik účtů v moderní době člověk má, je těžké už jen pamatovat si heslo ke každé službě. A kdyby si je pak měl ještě pravidelně měnit, bylo by to naprosto neúnosné,“ vysvětluje.


Změnit heslo je jeden z prvků bezpečného internet bankingu. Heslo má kromě toho i nějak vypadat: být co nejdelší, mít v sobě různé znaky, velká i malá písmena nebo číslice.MLUVČÍ ČESKÉ SPOŘITELNY

Měnit heslo příliš často může spíše škodit

Třeba Česká spořitelna – podobně jako další instituce – ale svým klientům pravidelnou změnu hesla doporučuje.

„Změnit heslo je jeden z prvků bezpečného internet bankingu. Heslo má kromě toho i nějak vypadat: být co nejdelší, mít v sobě různé znaky, velká i malá písmena nebo číslice,“ popisuje mluvčí banky Kristýna Havlingerová.

Bezpečnostní analytik Michal Špaček ale namítá, že častá změna hesla může naopak bezpečnost vašeho účtu snížit. „Když si budu měnit heslo každé tři měsíce, usnadním si to a zvolím nějaké jednodušší. Paradoxně je pak při změnách hesla jednodušší a náchylnější k útokům.“


Když si budu měnit heslo každé tři měsíce, usnadním si to a zvolím nějaké jednodušší. Paradoxně je pak při změnách hesla jednodušší a náchylnější k útokům.BEZPEČNOSTNÍ ANALYTIK

Správce hesel, jednoduchá pomoc

A jak tedy se svým heslem pracovat? „Ideální je si heslo nepamatovat – pak ho nemohu zapomenout nebo někomu říct,“ říká.

Jednou z variant je podle Michala Špačka používat aplikaci Správce hesel. „Existují speciální programy, které bezpečně uchovávají má hesla pod hlavním heslem,“ popisuje.

Uživatel si tak nemusí pamatovat několik různých hesel, ale jen jedno. A to potom může být velmi bezpečné.

Spustit audio
  • Životní styl
  • poradna