Velké malé zprávy 9. února 2003
Geneticky upravená bavlna BT dává v Indii až o 80 procent větší sklizeň a je odolná vůči housenkám. Japonští vědci vytvořili nejtvrdší umělý diamant na světě. Dívky a mladé ženy, které berou drogy, jsou ve větším nebezpečí než chlapci.
V Indii se velmi osvědčuje geneticky upravená bavlna - dává o 80 procent větší sklizeň než obyčejné druhy. Jak píše časopis Nature, dokazuje to srovnání z roku 2001. Podle Martina Qaima z Bonnské univerzity budou geneticky upravené plodiny velmi užitečné v rozvojových zemích v tropickém pásmu. Qaim a jeho kolegové sledovali 157 farem ve třech svazových indických státech.
Tamní farmáři pěstovali vedle dvou běžných, neupravených, druhů geneticky upravenou bavlnu typu BT. Ta má přidaný gen pro toxin z bakterie, který bavlně zajišťuje odolnost proti housenkám. Indičtí farmáři kvůli nim přicházejí až o polovinu úrody. BT bavlna také potřebuje o 70 procent méně pesticidů než obyčejné druhy. Qaim připouští, že její semena jsou čtyřikrát dražší. Nakonec se prý ale vyplatí pětkrát více.
Japonští vědci vytvořili nejtvrdší umělý diamant na světě. Kámen označený jako "polykrystalin" byl vyroben pomocí speciálního zařízení z čistého uhlíku. Vědci uhlík zahřáli po dobu přibližně pěti minut na teplotu 1800 až 2500 stupňů Celsia. Syntetické diamanty vyráběné dosavadní metodou se zahřívají pouze na 1500 až 1800 stupňů.
Při zahřívání uhlíku přidali odborníci také vyšší tlak, než je běžné při tvorbě umělých diamantů a získali polykrystaliny velké jeden a tři milimetry. Ty jsou podle nich dvakrát odolnější než běžné diamanty a nejtvrdší, jaké byly kdy na světě vyrobeny. Využívat by se mohly pro řezání, broušení a tvarování klasických diamantů a pro hloubení skal.
Dívky a mladé ženy, které pijí alkohol nebo užívají jiné drogy, jsou v daleko větším nebezpečí, že spáchají sebevraždu než muži. Vyplývá to ze studie amerických vědců z Columbijské univerzity. Dívky se podle ní také na drogách stanou závislými mnohem rychleji než chlapci - a to dokonce i když jich berou menší množství.
Vědci proto došli k závěru, že by měly existovat programy zaměřené na prevenci drog, speciálně určené pro dívky. Ze studie mimo jiné také vyplývá, že zvlášť ohrožené jsou dívky, které jsou v depresi či stresované, nebo se staly oběťmi sexuálního zneužívání. Ohroženou skupinou jsou dále dívky, které mají anorexii či bulimii, a u kterých začala dříve puberta. Existuje prý i spojitost mezi pitím kávy a drogami: dívky, které kávě holdují, mají tendenci kouřit a pít alkohol a začínat s tím v mladším věku.