Velké malé zprávy 7. února 2003
Muži, kteří jsou vystaveni působení velkého množství olova, mohou být více ohrožení neplodností. Britští vědci vyvinuli metodu na odhalení i nepatrného množství buráků v potravinách - tato informace je nepostradatelná pro alergiky. První klonovaná ovce v Austrálii - Matilda - zemřela, i když nevykazovala žádné známky nemoci.
Muži, kteří jsou vystavení působení velkého množství olova, mohou být více ohrožení neplodností. Američtí vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley našli důkazy, že olovo může poškodit sperma. Mnoho mužů, jako například instalatéři, malíři, lakýrníci a tiskaři, jsou při práci vystaveni působení olova. Vysoká úroveň olova je ovšem také v krvi lidí, kteří kouří, pijí alkohol nebo se vyhýbají cvičení.
Vědci v jedné studii zkoumali sperma od partnerů 140 žen, které podstoupily první umělé oplodnění. Zjistili, že vysoká úroveň olova ve spermatu souvisí s nízkou plodností. V dalších testech odhalili, že olovo může připravit sperma o schopnost oplodnit vajíčko.
Při jiném výzkumu získali badatelé nové důkazy, že mužská plodnost se zhoršuje s věkem. Biologické hodiny u mužů začínají tikat po první dvacítce let. Ale na rozdíl od žen muži ztrácejí plodnost postupně a mohou být plodní ještě ve vysokém věku.
Hodně lidí má alergii na burské oříšky - a v některých případech může prudká imunitní reakce vést až k ohrožení života. Jediným řešením je oříškům se pečlivě vyhýbat. Není to ale jednoduché, protože buráky jsou součástí mnoha potravin, aniž by to výrobci uvedli na obalu. Vědci z britského úřadu pro kontrolu bezpečnosti potravin proto vyvinuli metodu, kterou je možné zjistit i mikroskopické množství burských oříšků v potravinovém výrobku.
Test je založený na zkoumání přítomnosti DNA oříšků v potravinách. Metoda dokáže navíc i spolehlivě odlišit buráky od jiných druhů oříšků, a to i v průmyslově vyrobených potravinách. V budoucnu by tedy měli být výrobci schopni za pomoci nových textů uvádět na výrobku, jestli v něm není obsažen třeba i jen nepatrný zlomek buráků.
První klonovaná ovce v Austrálii - Matilda - zemřela. Vědci si nad její smrtí lámou hlavu, protože zvíře nevykazovalo žádné známky nemoci a žádný zdravotní problém nebyl objeven ani při pitvě. Ostatky zvířete už byly spáleny, což podle agentury Reuters vzbudilo pochyby mezi odpůrci klonování. Ti tvrdí, že šance na zjištění toho, co se skutečně stalo, je tak nenávratně ztracena.
Matilda přišla na svět v roce 2000. Stala se přelomovým bodem výzkumu australských vědců, kteří se snaží vytvořit ovce s výjimečným genovým základem, díky kterému se zvýší produkce masa a vlny. Austrálie je největším světovým vývozcem nezpracované vlny - na jejím území žije asi 100 milionů ovcí.
Matilda vznikla díky podobné technologii jako vůbec první klonovaná ovce na světě Dolly. Australští experti soudí, že příčinou Matildiny smrti nebylo předčasné stárnutí, které postihlo Dolly.