Velké malé zprávy 6. listopadu 2003

6. listopad 2003
Velké malé zprávy

Legendární americká vesmírná sonda Voyager 1, vypuštěná před více jak 26 lety, překročila hranice naší sluneční soustavy a směřuje do mezihvězdné prázdnoty. Zatím vůbec nejjednodušší genom, jaký vědci znají, má mikrob objevený na dně moře severně od Islandu. Jmenuje se Nanoarcheum equitans a patří do kmenu archaea. Nález trosek citadely ze 12. století zpomalí stavbu nové budovy vietnamského parlementu v Hanoji.

Legendární americká vesmírná sonda Voyager 1, vypuštěná před více jak 26 lety, překročila hranice naší sluneční soustavy a směřuje do mezihvězdné prázdnoty. Přitom překonala mohutnou šokovou vlnu heliosféry. Jak řekl jeden z odborníků na program Voyager, Louis Lanzerotti, v roce 1977 nikoho z tvůrců sond nenapadlo, že jedna z nich bude po letech zkoumat i nejzazší konce solárního systému. Voyager 1 se nachází více jak 12 miliard kilometrů od Země a je nejvzdálenější sondou, která ještě vysílá údaje, a to z oblastí, kde už Slunce ztrácí svůj vliv.

Právě v této oblasti se elektrické částice vyvrhované Sluncem a známé pod názvem sluneční vítr, střetávají s plyny a ionizovaným prachem z vnějšího vesmíru, což vyvolává rázové vlny. Voyager 1 má stejně jako jeho dvojče Voyager 2 dost energie, aby dokázal vysílat vědecké údaje až do roku 2020. I potom poletí Mléčnou dráhou, i když už mlčící, a pro případ, že by se někdy setkaly s mimozemskou civilizací, nesou na palubě pozlacenou desku se záznamem zvuků a obrazů, které charakterizují život na Zemi v době vypuštění.

Zatím vůbec nejjednodušší genom, jaký vědci znají, má mikrob objevený na dně moře severně od Islandu. Jmenuje se Nanoarcheum equitans a patří do kmenu archaea, což je nejprimitivnější ze tří říší života, jaké známe, píše časopis New Scientist. Sekvence genomu této bakterie, který má jen 490 000 nukleotidových jednotek, byla zveřejněna už loni.

Nová analýza teď ukazuje, že tato bakterie by sama o sobě nepřežila - plně se spoléhá na jinou bakterii z kmene archea, ignicoccus, která také žije na dně moře, tam, kde vyvěrá horká voda. Nanoarcheum má reprodukční geny a umí získávat energii. Všechny potřebné tuky, aminokyseliny a cukry však získává od svého zachránce, ignicocca.

Kvůli významnému archeologickému nálezu se musí vietnamští poslanci zatím vzdát myšlenky na novou budovu parlamentu. Její stavba se zastavila poté, co na jejím místě byly objeveny trosky královské citadely z 11. století. Vietnamská komunistická strana rozhodla, že zahájení stavby bude odloženo, dokud nález neprozkoumají archeologové a historikové. A to vzhledem k rozsahu a významu nálezu zřejmě potrvá delší dobu.

Už loni v prosinci narazili vietnamští archeologové při přípravě místa stavby na pozůstatky pěti feudálních dynastií - některé artefakty byly datovány až do 7. století. Parlamentní budova má stát v samém srdci vietnamské metropole Hanoje. Na místě se našly se i kosterní pozůstatky - podle odborníků může jít o lidi pochované zaživa, aby zaháněli zlé duchy.

autor: kap
Spustit audio

    Více z pořadu