Velké malé zprávy 5. března 2003
Belgie má podle zprávy UNESCO nejšpinavější vodu na světě. Nejkvalitnější voda je ve Finsku. V USA si můžete koupit špionážní propisku s videokamerou a mikrofonem, která přenáší obraz až do vzdálenosti 100 metrů. Černé kočky jsou díky genu ovlivňujícímu barvu kožichu odolnější vůči nemocem.
Nejšpinavější vodu na světě má Belgie. Vyplývá to ze zprávy UNESCO, o které píše časopis New Scientist. Ten zároveň připomíná, že tato země je sídlem mnoha institucí Evropské unie, které často kritizují nejrůznější členské státy za špinavé řeky a pláže. Žádný z ostatních členů Patnáctky přitom nedostal tak špatné hodnocení.
Druhý nejhorší výsledek má Německo, které je na 57. místě z celkem 122 hodnocených zemí. Naopak často kritizovaná Británie, která má prý v Unii kvalitu vody nejnižší, dopadla v hodnocení UNESCO velmi dobře - její voda je podle zprávy čtvrtá nejčistší na světě, hned za Finskem, Kanadou a Novým Zélandem.
Index kvality vody hodnotí jednotlivé státy v těchto oblastech: čistota řek a podzemních vod, úroveň čištění odpadních vod a způsob, jakým vlády uplatňují zákony zaměřené proti znečišťování životního prostředí.
Zřejmě bychom měli na všech obchodních jednáních raději kontrolovat propisky svých partnerů. Na americkém trhu se totiž objevila propiska s vestavěnou barevnou videokamerou a také mikrofonem. A není ani nijak těžká - váží jen 35 gramů - tedy asi jako bytelné plnicí pero.
Server Marigold.cz dodává, že obraz z takové propisky můžete přenášet klidně do jiné místnosti - až 100 metrů daleko, takže není problém sledovat ho prostřednictvím televize nebo ho nahrávat na video a dále zpracovávat. Výrobce se bohužel nezmiňuje o tom, jak kvalitní je obraz ani kolik světla potřebujete, aby byl obraz alespoň částečně použitelný. Špionážní tužka stojí zhruba 400 amerických dolarů.
Černé kočky prý přinášejí smůlu - ony samotné jsou ale zřejmě větší šťastlivci než jejich příbuzné jiných barev. Nové výzkumy, o kterých píše časopis New Scientist ukazují, že černé kočky jsou v mnoha ohledech na vyšším vývojovém stupni než ostatní druhy. To by naznačovalo, že černý kožich je známkou vyšší šance na přežití.
Na světě je celkem 37 druhů koček - černou barvu má 11 z nich. Podle odborníků na evoluční genetiku jsou odolnější vůči nemocem. Má to zřejmě souvislost se změnami v genu, který působí na černé zabarvení kožichu. Patří do stejné skupiny, jako lidský gen CCR5, který funguje v buňce jako jakási vstupní brána pro infekce.
Otázkou tedy je, jestli se vyvinulo tolik druhů černých koček, protože tmavý kožich je výborné krytí při lovu, nebo jestli to souvisí právě s větší odolností vůči nemocem.