Velké malé zprávy 4. února 2003
Experti v minulosti několikrát varovali, že rozpočtové škrty NASA ohrožují bezpečnost letů raketoplánů. Podle zprávy OSN může konflikt na okupovaných palestinských územích znamenat nenávratné zničení vodních zdrojů v oblasti. Nově objevený gen u ovcí se má v budoucnu stát základem pro vývoj bezpečné antikoncepce i léků podporujících plodnost.
Při vyšetřování sobotní havárie raketoplánu Columbia se do nového světla dostala také dřívější varování několika expertů před omezováním výdajů. Od roku 1990 se rozpočet NASA snížil o 40 procent. Časopis New Scientist připomíná, že loni v dubnu upozornila v Kongresu komise nezávislých odborníků, že šetření na výdajích může pro raketoplány znamenat velké bezpečnostní riziko. Šéf NASA Sean O'Keefe ale včera popřel, že škrty v rozpočtu mohly mít se sobotní havárií něco společného.
Další vážné varování přišlo loni v srpnu od bývalého inženýra NASA Dona Nelsona. V dopise americkému prezidentovi upozornil na hrozící "katastrofální neštěstí raketoplánu". Během svého 36letého působení u NASA prý neustále naléhal na vývoj záchranného modulu pro posádku raketoplánu, ale z finančních důvodů to bylo stále odsouváno. Editor serveru NasaWatch.com Keith Cowling připouští, že v každém případě se na fungování úřadu podepsalo snížení počtu zaměstnanců zajišťujících bezpečnost.
Životnímu prostředí na okupovaných palestinských územích hrozí naprosté zničení - takový je hlavní závěr zprávy OSN, ze které cituje časopis Nature. Nekončící palestinsko-izraelský konflikt ohrožuje vodní zdroje, půdu, lesy i rostlinné a živočišné druhy, které v oblasti žijí. Časem by se okupovaná území mohla stát úplně neobyvatelná. Rozhodně největším problémem je zacházení s vodou.
Na okupovaných územích neexistují čističky a odpadní voda se vylévá volně do země, kde znečišťuje vodu pitnou. Znečištěná voda končí v moři a ničí pobřeží Gazy. Odborníci OSN varují, že pokud se okamžitě něco nestane, mohou být vodonosné vrstvy půdy nenávratně zničeny. Experti nevylučují, že pokud by palestinská samospráva a izraelská vláda začaly spolupracovat na řešení těchto problémů, mohlo by je to nakonec dovést až k mírovým jednáním.
V budoucnu by to možná mohlo fungovat takto: žena si vezme pilulku a narodí se jí dvojčata nebo trojčata. Pokud si vezme pilulky dvě, má zaručenou antikoncepci bez jakýchkoli vedlejších účinků. Tak si to aspoň představují novozélandští vědci na základě svého nejnovějšího výzkumu. Objevili totiž u ovcí vzácně se vyskytující gen se zvláštními vlastnostmi.
Když má zvíře pouze jeden takovýto gen, je vysoce plodné. Pokud se u něho gen vyskytuje v páru, je naopak sterilní. Tato zjištění se dají podle šéfa badatelského týmu aplikovat bez větších problémů také u lidí. Bílkoviny regulující ovulaci u žen jsou prý totiž téměř identické jako u ovcí a krav. I když to potrvá ještě několik let, nakonec se prý určitě podaří vyrobit antikoncepční prostředky a také léky podporující plodnost, které budou mnohem bezpečnější než ty současné.