Velké malé zprávy 4. března 2003

4. březen 2003
Velké malé zprávy

V boji proti obezitě je nejdůležitější omezit příjem cukru - tvrdí směrnice Světové zdravotnické organizace. V Itálii úspěšně vyzkoušeli scanner pro diagnostikování rakoviny prostaty, který funguje na podobném principu jako detektor kovů. Vody jezera Kivu bohaté na metan mohou zásobovat po celých 400 let obyvatele Rwandy elektřinou.

V boji proti obezitě je nejdůležitější omezit příjem cukru - takový je hlavní bod směrnic prevence chronických nemocí, které zveřejnila Světová zdravotnická organizace. Lidé by podle nich z cukru neměli denně získat více než 10 procent kalorií.

V roce 2001 byly chronické nemoci způsobené špatnou stravou příčinou 60ti procent všech úmrtí. Podle autorů obsahuje předložená zpráva zatím nejlepší vědecký důkaz toho, že vznik chronických nemocí závisí na stravě a úrovni fyzické aktivity. Světová zdravotnická organizace dále doporučuje, aby lidé jedli více ovoce a zeleniny a aby cvičili. Kromě cukru mají omezit také příjem soli a konzumaci potravin bohatých na energii.

Zpráva OSN je trnem v oku výrobců potravin. Ti tvrdí, že závislost mezi příjmem cukru a obezitou ještě nikdo neprokázal. Nadváhu podle nich způsobuje hlavně nedostatek pohybu.

V Itálii úspěšně vyzkoušeli scanner pro diagnostikování rakoviny prostaty, který funguje na podobném principu jako detektor kovů. Pacient se proto při prohlídce ani nemusí svlékat. Přístroj nazvaný Trimprob má tvar tyče a vysílá elektromagnetické vlny k postiženému orgánu. Ten následně vysílá řadu vibrací, které se liší podle stupně narušení nalezených buněk.

Podle výchylek vln obrazovka počítače, na které je přístroj napojen, načrtne čtyři typy různé diagnózy. Ty se pohybují od prostého zanícení přes benigní zbytnění a kalcifikaci až po nádor prostaty. Stanovení nemoci trvá pouhé dvě minuty. Nový detektor se dá použít také při diagnostikování nádorů na prsu, žaludku a dvanácterníku. Předpokládá se, že by se s jeho pomocí mohla zjišťovat i rakovina plic.

Jediné jezero se v budoucnosti může stát zdrojem elektřiny pro téměř celou africkou zemi Rwanda. Vody jezera Kivu totiž mají vysoký obsah metanu, který vzniká díky bakteriím na jeho dně. Odborníci plánují, že budou metan odsávat pomocí speciálního potrubí dlouhého 360 metrů. V jezeru je ho tolik, že může obyvatele Rwandy zásobovat elektrickou energií celých 400 let.

Pro zemi zničenou občanskou válkou by to znamenalo obrovskou úlevu. Zamezilo by se tak i obrovskému kácení lesů - v současnosti se ve Rwandě získává energie v drtivé většině pouze ze dřeva. Ročně tak v zemi ubudou 4 procenta lesů. Odsávání metanu z jezera zároveň zabrání tomu, aby nahromaděný plyn v jezeru samovolně vybuchl. Vláda Rwandy už požádala Evropskou unii o peníze na tento projekt. První práce by mohly začít už koncem roku.

autor: kap
Spustit audio

Více z pořadu