Velké malé zprávy 30. dubna 2003
Američtí vědci objevili myš, která je odolná vůči jakémukoli druhu rakoviny. Na hrozbu SARS zareagovali i mobilní operátoři v Hongkongu a nabízejí službu, která vám řekne, která místa jsou kvůli karanténě nepřístupná. Zaměstnanec anglické univerzity chce zdolat Everest a zároveň dokázat, že i tam je přístup k internetu.
Dobrá zpráva přišla z Ameriky. Vědci ze severokarolínské univerzity objevili myš, která je odolná vůči jakémukoli druhu rakoviny. Populárněvědecký magazín Newscientist dává této zprávě mimořádně velkou důležitost a píše, že objev takové myši by mohl vést k dalšímu porozumění rakovinnému bujení anebo dokonce ke genové terapii a léčbě vážné nemoci.
Vědci přišli na schopnosti myšáka náhodou. Laboratorním myším píchali buňky jednoho z druhů nádorů - sarkomu. U jedné myšky ale museli injekce několikrát opakovat a stejně se u ní rakovina nevyvinula. Stejnou schopnost přitom mělo následujících 7 generací myšákových potomků. Podle vědeckého týmu to znamená, že rezistenci vůči rakovině nese jediný gen nebo svazek několika velmi příbuzných genů.
Případy, kdy rakovina sama od sebe najednou zmizí, lékaři občas zaznamenávají. Poprvé ale mohou říci, že schopnost odbourat rakovinu je založená na naší genetické výbavě. Výzkum je teprve ve velmi raném stádiu, ale podle výzkumného týmu jsou prozatímní výsledky velmi slibné.
Obyvatelé Hongkongu mají od minulého týdne možnost informovat se o nově uvalených karanténách přes mobilní telefon, píše server Mobil.cz. Jeden z tamních mobilních operátorů nabízí, že když zavoláte na centrálu, kde přesně stojíte, pošle vám operátor informativní zprávu, ve kterých budovách a místech v okolí 1 kilometru platí karanténa.
Hong Kong patří mezi nejvíce postižené oblasti, a proto se není co divit, že nová služba má úspěch. Protože v Hongkongu je i mnoho zahraničních obchodníků, funguje služba i v angličtině. SMS zpráva je zdarma, operátor si účtuje jen poplatek za příchozí hovor, který sám přijde velice levně. Podobnou službu operátor nabízí i na wapu - mobilním internetu. V tomto případě můžete vyhledávat v seznamu městských částí.
Dokázat možnost tvoření internetových stránek i na nejvyšší hoře světa chce Lorenzo Gariano z anglické univerzity v Milton Keynes. Na Mount Everest šplhá s řadou dalších lidí u příležitosti 50. výročí zdolání této himalájské hory Sirem Edmundem Hilarrym a Tenzingem Norgayem, ale jen on posílá z cesty po telefonu vzkazy, reportáže a fotky.
Každý kousek své cesty, každou událost Gariano popisuje a přes satelitní telefon posílá na webovou stránku univerzity KMI. Gariano běžně pracuje v laboratořích univerzity, kde dohlíží na rostliny, a stále o výstupu na Everest mluvil. Univerzita se tak rozhodla jeho sen spojit s užitečným a ozkoušet nové technologie.
Stejný účel - dokázat, že i ve vysokých horách je přístup k internetu - měla i recesistická akce na začátku března. Na nejvyšší horu Česka - Sněžku - tenkrát šplhal s datovým telefonem v ruce Lukáš Malý se svými kamarády
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Představitelé USA uznávají ruské požadavky, i když jsou v rozporu s mezinárodním právem, říká Smetana
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
ONLINE: V Rijádu začalo jednání mezi USA a Ukrajinou o možnostech příměří s Ruskem
-
PRŮZKUM: ANO si pohoršilo, přesto dál výrazně vede před Spolu. Ve Sněmovně Stačilo! i Motoristé sobě