Velké malé zprávy 28. ledna 2003
Srdeční nemoci častěji hrozí ženám, které spí buď příliš dlouho, nebo těm, které spí příliš málo. Lidé, kteří obývali území dnešního Iráku, Sýrie a Turecka v době bronzové, využívali k obchodu a cestám mnohem více silnic, než se doposud myslelo. Američtí vědci teď dokázali, že dojivost krav zvýší pouze dobré krmivo a neexistence stresu, nic jiného nemá žádný vliv.
Riziko srdečních chorob ovlivňuje také délka spánku. Platí to přinejmenším pro ženy. Dokázala to studie amerických vědců, kterou otiskl odborný časopis Archives of Internal Medicine. Badatelé zjistili, že srdeční nemoci častěji hrozí ženám, které spí příliš dlouho, ale i těm, které spí málo. Proč tomu tak je, vědci zatím neví. Předchozí studie už ale ukázaly, že spánkový deficit může vést ke zvyšování krevního tlaku.
Výzkumníci se v roce 1986 ptali 71 000 žen na jejich spánkové návyky. Tehdy respondentky tvrdily, že netrpí srdeční chorobou. O deset let později vědci zjistili, že 934 z nich postihl infarkt - asi pro třetinu byl smrtelný. Samozřejmě brali v úvahu také další faktory, jako je třeba kouření nebo nadváha.
V číslech vypadají jejich závěry takto: ženám, které spí pět hodin a méně, hrozí o 45 procent větší nebezpečí onemocnění srdce než u žen s osmihodinovým spánkem. U těch, které spí devět a více hodin, je riziko vyšší o 38 procent.
Americká špionážní letadla získala nečekaný úlovek, který potěšil archeology. Píše o něm agentura Reuters. Fotografie pořízené nad Irákem, Sýrií a Tureckem ukazují, že lidé, kteří v těchto oblastech žili v době bronzové, používali mnohem více silnic, než se dosud soudilo.
Přibližně před 5000 lety povozy projížděly po širokých zaprášených silnicích, které se táhly desítky kilometrů přes úrodné pláně severního Iráku a sousedních zemí zřejmě až k pobřeží Středozemního moře. Vědci si přitom až dosud mysleli, že tato starověká místa byla omezena jenom na provinční život.
Špionážní snímky pocházejí ze 60. a 70. let, kdy americké letouny pátraly v oblasti po sovětských zbraních. Tisíce těchto fotografií ale byly odtajněny teprve nedávno.
V jedné české komedii z 80. let se družstevníci pokoušeli zvýšit dojivost krav tím, že jim do sluchátek pouštěli hudbu. Američtí vědci teď dokázali, že o podobné zlepšováky krávy příliš nestojí. Dokonce ani hlazení nebo šeptání něžných slůvek pro ně toho moc neznamená, píše časopis Nature. Jediné, co krávy opravdu ocení, je dobré krmení.
Zato dojnice, které se necítí dobře, dávají až o 15 procent méně mléka. Badatelé se proto krav přímo zeptali, jaké chování je pro ně nejlepší. Stádo jalovic zavedli do bludiště ve tvaru písmene ypsilon. Na každém jeho konci stál člověk - jeden jim nabízel jídlo, druhý na ně buď křičel nebo je hladil. Ukázalo se, že krávy si důsledně vybíraly krmení.
Chovatelé by si měli vzít následující poučení: přemýšlejte o tom, jak se ke svým kravám chováte, ale nemusíte zacházet až tak daleko, že byste je hladili.