Velké malé zprávy 24. března 2002

24. březen 2002
Velké malé zprávy

Vědci pracují na testech, které odhalí Alzheimerovu nemoc ještě před tím, než se u pacienta projeví první příznaky. Nejstarší tištěná kniha na světě získá další digitální formu. V americké Arizoně jsou na prodej dvě žluté ponorky.

Neurologové z Washingtonské univerzity objevili protilátky, které zřejmě uvolňují do krve lidí s Alzheimerovou nemocí proteiny blokující mozek. To by znamenalo, že je možné vyvinout testy, které by nemoc prokázaly ještě před tím, než se u pacientů objeví první příznaky. Časem by tato cesta mohla vést až k získání léku na tuto zatím neléčitelnou nemoc, která je nejčastější příčinou stařecké demence.

Jak vědci napsali v časopisu Science, zatím tyto pokusuy prováděli pouze u myší a není prokázáno, jestli je tyto závěry možné aplikovat i na lidi. Dosavadní studie už prokázaly, že první změny na mozku u lidí s Alzheimerem začnou 20 až 10 let předtím, než se u nich objeví viditelné projevy nemoci. Tedy - než například začnou být zapomětliví, ztrácet orientaci a nakonec vůbec nebudou schopní se o sebe sami postarat.

Nejstarší tištěná kniha na světě, Gutenbergova bible, z poloviny patnáctého století, se dostane na internet. Na světě jsou pouze tři dokonalé výtisky této knihy. Digitalizovat se bude kopie, která je uložena v knihovně amerického Kongresu. Stránky knihy snímají vysoce kvalitní kamery, protože organizátoři projektu chtějí bibli přiblížit co nejdokonaleji.

Digitální formu už má Gutenbergova bible z Britské knihovny. Během prvního půl roku zaznamenala její internetová stránka milión návštěv. Podle zaměstnanců knihovny je cílem těchto akcí zpřístupnit vzácné tisky široké veřejnosti - zatím je totiž může studovat jen hrstka vědců.

Beatles zpívali o žluté ponorce - jistá firma v Arizoně teď v aukci prodává hned dvě. Vyvolávací cena každé z nich je 3,8 miliónů dolarů. Zájemci mohou posílat své nabídky v zapečetěných obálkách ještě do středy. Podle mluvčího firmy se už ozvaly stovky potenciálních kupců z celého světa.

Ostře žluté ponorky typu Voyager kotví v Honolulu a jsou dlouhé 22 metrů a mají 98 tun. Na rozdíl od ponorky z písně Beatles se v nich ale nedá bydlet. Jsou určeny pro 48 lidí, kteří v nich mohou absolvovat třičtvrtěhodinovou projížďku pod mořskou hladinou. Firma, která je vlastní, se ponorek zbavuje kvůli poklesu turistického zájmu v oblasti Havaje. Zatím se neví, jestli se o nákup žlutých ponorek už zajímal Paul nebo Ringo.

autor: kap
Spustit audio

Více z pořadu