Velké malé zprávy 23. ledna 2003

6. únor 2003
Velké malé zprávy

Ropa z havarovaného tankeru Prestige může v březnu zasáhnout i portugalské pobřeží. Čínští vědci objevili zkamenělinu dinosaura, který je podle nich přímým předchůdcem ptáků. Primáti znají tajemství přírodních léčiv: těhotné samičky jednoho druhu lemura pojídají tanin, který podporuje tvorbu mléka.

Ropa z havarovaného tankeru Prestige může v březnu zasáhnout i portugalské pobřeží. Varují před tím portugalští oceánografové. Je podle nich potřeba rychle ucpat všechny trhliny v poškozeném plavidle. V únoru a březnu by se prý totiž měl změnit režim proudů a větrů, které začnou směřovat od severu k jihu. K tankeru, který leží na dně oceánu u španělských břehů, se před časem dostala francouzská ponorka Nautilus, které se podařilo utěsnit polovinu z 20 trhlin.

Z vraku Prestige uniká denně asi jedna tuna ropy; než začala ponorka trhliny utěsňovat, bylo jich 125 tun za den. Ropa z tankeru Prestige, který se potopil loni 19. listopadu, způsobila nejhorší znečištění na severu Španělska, především na pobřeží Galicie. Ropná skvrna zasáhla i francouzské břehy, ale Portugalsko bylo zatím této katastrofy ušetřeno.

Čínští vědci objevili zkamenělinu dinososaura, který byl opeřený a měl čtyři křídla. Jde podle nich o vývojový mezičlánek mezi dinosaury a ptáky. Nalezený tvor, nazvaný Microraptor gui, měří podle časopisu Nature necelý metr. Patří do podskupiny dromaeosaurů - dvounohých predátorů, kteří prý mají stejné předky jako ptáci žijící před 130 miliony lety. Badatelé soudí, že byl schopný přelétat ze stromu na strom.

Už déle než 100 let se paleontologové dohadují o tom, jak se vyvinula létající zvířata. Podle jedné skupiny vznikli ptáci právě ze zvířat, která přelétala ze stromu na strom. Jiní tvrdí, že předchůdci ptáků byla zvířata žijící na zemi, která se do vzduchu vznesla díky rychlému běhu a mávání křídly. Objev čínských vědců vnese podle některých výzkumníků do této debaty nové světlo.

Inteligence primátů se opravdu nedá podceňovat. Japonští výzkumníci zjistili, že samičky jednoho druhu lemura, který se jmenuje sifaka, pojídají před porodem rostliny obsahující jedovaté taniny. Menší množství této látky podporuje tvorbu mléka a veterináři ji používají jako prevenci potratu. Jak píše časopis New Scientist, samičky sifaků jsou tak prvními zvířaty, o kterých se ví, že se během těhotenství snaží sami léčit.

Vědci při výzkumu na Madagaskaru pozorovali, že těhotné samičky sifaků pojídají více rostlin bohatých na tanin než ostatní příslušníci jejich druhu. Badatelé zaznamenali pojídání přírodních léčiv i u jiných druhů primátů. Velká část jich například jí hlínu, která pak ve střevech váže toxiny a zvířata potom mohou jíst i jedovaté rostliny, aniž by onemocněla. Šimpanzi zase polykají nerozkousané listy, aby si vyvolali průjem a zbavili se tak tasemnic a dalších parazitů.

autor: kap
Spustit audio

Více z pořadu