Velké malé zprávy 21. března 2004

21. březen 2004
Velké malé zprávy

Muslimky, které si halí tvář, trpí podle jednoho kanadského lékaře, méně častěji rakovinou nosu a hrtanu. Staří Keltové používali rašelinu jako primitivní ledničku a své potraviny uchovávali tak, že je do ní zakopali. Rekordní počet osmi orgánů transplantovali lékaři v Miami půlročnímu dítěti.

Muslimky, které si halí tvář závojem, nejen že dávají zadost své kultuře, ale prospívají také svému zdraví. Tvrdí to alespoň kanadský lékař Kamal Malaker, který prostudoval lékařské záznamy obyvatelek Saúdské Arábie, kde je nošení hidžbábu - tedy závoje přes tvář - samozřejmostí.

Podle Malakera je až zarážející rozdíl v počtu mužských a ženských pacientů trpících rakovinou nosu a hrtanu. Jinými slovy - žen s těmito problémy je prý v tomto muslimském království daleko méně než mužů. Zdá se tedy, že tento zvyk má i své nesporně pozitivní stránky.

Obyvatelé irského a skotského venkova, kteří si chodí sami vykopávat rašelinu na topení, občas narazí na bílou hmotu podobnou vosku. Podle chemiků z Bristolské univerzity jsou to zbytky jídla starých Keltů. Jak badatelé píší na stránkách časopisu Nature, Keltové rašelinu používali jako primitivní ledničku - své potraviny uchovávali tak, že je do ní zakopali.

Otázkou zůstává, o jaké přesně jídlo jde. Kdyby vědci dali na irské a skotské pověsti, mohlo by to být zřejmě máslo. Například v jedné básni z 16. století se totiž opěvuje irské máslo, pohřbené sedm let v rašelině. Francouzští chemici se rozhodli tuto zajímavou záhadu rozluštit - porovnali řetězce mastných kyselin z nalezených vzorků a zjistili, že staří Keltové do rašeliny ukládali nejen mléčné výrobky, ale také maso.

Otázkou zůstává, jestli jim šlo opravdu o uskladnění potravin nebo jestli se takto projevili coby gurmáni: pobyt v rašelině totiž jídlu mohl dodávat specifickou chuť.

Z velkého úspěchu se radují lékaři z amerického Miami. Na konci ledna úspěšně provedli jedinečnou operaci: půlročnímu dítěti transplantovali rekordní počet celkem osmi orgánů. Jak píše server televizní stanice CNN, operace trvala 12 hodin a šestiměsíční italská holčička během ní dostala nová játra, žaludek, slinivku, tlusté i tenké střevo, obě ledviny a slezinu.

Holčička se totiž narodila s vadou hladkého svalstva, která brání normálnímu fungování žaludku a dalších vnitřních orgánů. Bez transplantace by dítěti hrozila smrt. Holčičce se teď, více než 6 týdnů po zákroku, daří výborně. Podle lékařů má velkou naději na to, že bude vést naprosto normální život.

autor: kap
Spustit audio

    Více z pořadu