Velké malé zprávy 20. října 2003

20. říjen 2003
Velké malé zprávy

Nová posádka Mezinárodní kosmické stanice dorazila v ruské lodi Sojuz na místo určení bez problémů, současná posádka se vrátí příští pondělí. Astronomové objevili vůbec první "tmavou galaxii": mrak tvořený vodíkem, ve kterém nejsou žádné hvězdy. Až třetina Američanů je postižená syndromem uctívání filmových hvězd a jiných celebrit.

U Mezinárodní kosmické stanice přistála ruská vesmírná loď Sojuz s novou posádkou. Ukotvení modulu na stanici proběhlo bez problémů. Na jeho palubě je americký astronaut Michael Foale a ruský kosmonaut Alexandr Kaleri. Doprovází je španělský kosmonaut Pedro Duque, který zastupuje Evropskou kosmickou agenturu. Ten na stanici zůstane jenom osm dní - příští pondělí ji opustí se současnou posádkou, která v kosmu pobývá od konce dubna.

Start rakety Sojuz z ruského kosmodromu Bajkonur byl očekáván s napětím, protože poslední návrat posádky z Mezinárodní vesmírné stanice provázely komplikace - jejich modul přistál stovky kilometrů od místa určení. Ruští odborníci ale ujišťují, že tentokrát jsou připraveni na všechny varianty. Provoz stanice teď úplně závisí na Rusku, protože Američané zastavili po havárii raketoplánu Columbia až do odvolání všechny pilotované lety do vesmíru.

Astronomové objevili vůbec první "tmavou galaxii": černý mrak tvořený vodíkem a cizími částicemi, ve kterém nejsou žádné hvězdy. Jak píše časopis New Scientist, tato ponurá galaxie se ukrývá asi dva miliony světelných let od Země. Podle všeho se otáčí tak rychle, že by se musela rozpadnout, kdyby ji pohromadě nedržel nějaký zdroj velmi silné gravitace.

Výzkumníci z toho usuzují, že nejméně 80 procent mraku tvoří temná hmota - tedy hypotetická neviditelná látka, jejíž gravitace podle odborníků způsobuje rychlý pohyb mnoha objektů ve vesmíru. Pokud mají pravdu, může to vést k vyřešení problému teorie tmavé hmoty.

V naší lokální skupině sousedních galaxií totiž známe zatím jenom 35 trpasličích galaxií. Simulace jejich formování ale naznačuje, že by jich ve skutečnosti mělo být až 500. Jestliže ale většinu těchto galaxií tvoří právě takzvané "tmavé galaxie" bez hvězd, je jasné, proč je vědci až dosud nebyli schopní objevit.

Až desetina Američanů může být podle psychologů závislá na uctívání filmových hvězd či jiných celebrit. Tato nezdravá posedlost pak vede k depresi, úzkosti a psychóze. U člověka s tímto problémem se totiž může například vyvinout pocit, že mezi ním a obdivovanou herečkou existuje zvláštní osobní vztah a začne ji neustále pronásledovat.

Dva američtí psychologové provedli výzkum u šesti set lidí, ze kterého vyvodili, že do určité míry trpí syndromem uctívání celebrit až třetina populace v USA. Neznamená to ovšem, že by každý, kdo je zvědavý, který dům v Madridu si koupí Victoria a David Beckhamovi, byl duševně nemocný.

Psychologové pouze upozorňují na nebezpečí, že zájem o celebrity a jejich život se někomu může vymknout z rukou a vést k vážným problémům. Obzvlášť zranitelní jsou prý lidé, kteří procházejí nějakou krizí, například kvůli ztrátě milované osoby..

autor: kap
Spustit audio

Více z pořadu