Velké malé zprávy 20. listopadu 2002

20. listopad 2002
Velké malé zprávy

Očkování zachraňuje životy, ale celé čtvrtině dětí světa se nedostane ochrana před běžnými nemocemi. Astronomové objevili v jediné galaxii dvě supermasivní černé díry, z nichž každá je miliónkrát hmotnější než naše Slunce. Francouzská firma vyvinula drsné bonbóny, které odstraní z jazyka bakterie způsobující nepříjemný dech.

Očkování zachránilo život miliónům lidí po celém světě. Ale v subsaharské Africe je v prvním roce života očkována jen polovina dětí proti běžným chorobám, jako je tuberkulóza, tetanus, černý kašel a spalničky. A v chudých a odlehlých částech některých rozvojových zemí se očkování dostane k méně než jednomu z 20 dětí. Vyplývá to z nové společné zprávy Světové zdravotnické organizace, Světové banky a dětského fondu OSN - UNICEF, o které informovala agentura Reuters.

Celé čtvrtině dětí světa se podle tohoto dokumentu nedostane ochrana před běžnými nemocemi, kterým se dá předejít. Na ně přitom zemřou každý rok téměř 3 milióny lidí - a dva milióny z toho jsou právě děti. Bohaté země každoročně poskytují podporu očkovacích programů v hodnotě převyšující 1 a půl miliardy dolarů. Dalších 250 miliónů dolarů ročně by stačilo alespoň na základní očkování pro dalších nejméně 10 miliónů dětí.

Zpráva naléhavě vyzývá farmaceutické firmy, aby zvýšily úsilí o vyvinutí očkovací látky proti malárii, které podlehne každoročně asi milión lidí, většinou dětí v Africe, a proti tuberkulóze, která si v roce 2000 vyžádala životy 1 miliónu 700 tisíc lidí, většinou v chudých státech.

Astronomové objevili v jediné galaxii dvě supermasivní černé díry, každou o hmotnosti nejméně miliónkrát větší, než naše Slunce. Kroužící přitom kolem sebe. Vědci tak poprvé získali důkaz, že v jediné galaxii mohou existovat dvě takto obrovské černé díry, z nichž každá aktivně pohlcuje hmotu kolem sebe. Snímky z rentgenové observatoře Chandra ukázaly, že tato gigantická tělesa tvoří jádro galaxie NGD 6240 a jsou od sebe vzájemné vzdálené asi 3 tisíce světelných let.

Podle odborníků mohou během několika miliónů let splynout v jednu ještě větší černou díru a přitom vyslat intenzivní záření a gravitační vlny do celé galaxie. Černé díry nemohou vědci pozorovat přímo, protože tyto objekty mají tak obrovskou přitažlivost, že jí neunikne nic, ani světlo. Dají se však zjistit nepřímo, a to podle typického způsobu, jakým do sebe vtahují okolní hmotu a podle záření, které přitom tato hmota vydává. Dotyčná galaxie je od Země vzdálená asi 400 miliónů světelných let.

Nepříjemný dech často způsobují bakterie na povrchu jazyka, zejména když jsou ústa vyschlá po nočním spánku. Odstranit by je mohly speciální kartáčky - ale používat je nemusí být každému příjemné. Jedna francouzská společnost proto podle týdeníku New Scientist vytvořila a nechala si patentovat bonbóny, které tuto práci provedou příjemně a bezbolestně.

Tyto sladkosti totiž nemají hladký povrch, ale jsou schválně poněkud drsné. Je do nich přidán prášek s částečkami o velikosti kolem 400 mikrometrů, takže bonbóny jsou po celou dobu, co je má člověk v ústech, lehce drsné a šetrně čistí jazyk. Jemně odstraní nežádoucí bakterie a osvěží dech.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu