Velké malé zprávy 19. února 2004
Podle výzkumů kanadské psycholožky pohlavní soutěživost přisuzovaná mužům funguje i mezi ženami. Akce na záchranu ryb v Severním moři ohrožuje tamní ptáky. Britská vláda navrhuje daň na tučné potraviny, protože prý Británii hrozí epidemie obezity.
Pohlavní soutěživost přisuzovaná mužům funguje i mezi ženami - nasvědčují tomu výzkumy kanadské psycholožky Maryanne Fischerové. Ta si pomocí experimentu ověřila hypotézu, že když se žena nachází v nejplodnější fázi menstruačního cyklu, je velmi kritická k přitažlivosti ostatních žen.
Z psychologického hlediska může být tento jev strategií, která ženám pomáhá v této kritické době upoutat pozornost vytoužených mužů. Fischerová ukázala asi šesti desítkám heterosexuálních studentek fotografie 35ti žen. Zjistila, že když byly studentky v nejplodnějším období - tedy ve 12. až 21. dni cyklu - hodnotily přitažlivost jiných žen negativněji než v jiných fázích.
Podle Fischerové to dokazuje, že i ženy, nejen muži, jsou agresivní - ovšem nepřímo. Toto bojovné naladění jim má zřejmě zvýšit potřebné sebevědomí, anebo má odsudek jiných žen odlákat pozornost vybraného muže od rivalky.
Pokusy o záchranu tenčící se rybí populace v Severním moři mají jeden velmi nepříznivý dopad - pro změnu jsou ohroženi mořští ptáci. Jak píše internetová verze vědeckého magazínu Nature, problém způsobuje ptačí druh zvaný chaluha velká. Jeho příslušníci se během let, kdy v Severním moři kvetl průmyslový rybolov, naučili pojídat podměrečné ryby, které rybáři ve velkém množství vyhazovali.
Díky těmto "obědům zadarmo" se počet chaluh velkých prudce zvýšil - teď je jich asi dvěstěkrát více než před sto lety. Ovšem teď, když se rybolov v Severním moři postupně omezuje, tento zdroj potravy zmizel a chaluhy začaly útočit na ostatní mořské ptáky, jako jsou například papuchalkové, alkouni nebo buřňáci. Nedá se říct, že by jejich populace byly v akutním nebezpečí, ale stabilně se zmenšují, píše Nature.
Vědci ale varují před vybíjením chaluh - řešení je prý jediné: dělat všechno pro to, aby se do Severního moře zase vrátily ryby.
S novým nápadem, jak zamezit vzestupu obezity, přišla britská vláda: zvažuje zavedení daně na tučné potraviny. Píše to deník The Times, podle kterého kabinet počítá také s jednotným vyznačováním obsahu tuků u průmyslově vyráběných potravin. Vládní poradce pro zdravotnické záležitosti Liam Donaldson už loni varoval, že Británii hrozí "epidemie" obezity.
Ve své každoroční zprávě o zdravotním stavu obyvatel naléhal na potravinářský průmysl, aby byl mnohem rozumnější a prokázal více odpovědnosti při reklamních akcích u potravin, které jsou bohaté na tuky a cukr. Experti upozorňují, že pokud se nic nestane, bude v roce 2020 obézní nejméně třetina Britů. V České republice trpí nadváhou pětina mužů a čtvrtina žen - jejich počet prudce narůstá s věkem.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Náklady na válku s Ruskem jsou enormní. Skládáme se i z vlastních platů, říká Češka bojující na Ukrajině
-
Exposlanec Feri podal ústavní stížnost v kauze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj
-
Danko zůstal po přeskupení sil ve slovenské vládě jako ‚kůl v plotě‘. Jeho zraněné ego už se projevilo
-
Klíčoví Trumpovi lidé na odstřel? Skandál se Signalem je na úrovni Watergate, říká zpravodajka