Velké malé zprávy 19. října 2003

19. říjen 2003
Velké malé zprávy

Známá britská svatyně Stonehenge mohla podle archeologů sloužit i jako památník mrtvým. Mezi Evropankami jsou nejaktivnějšími návštěvnicemi barů Britky, které vypijí za rok průměrně přes 200 litrů alkoholu. V žebříčku podivných nehod s počítačem najdete i kapesní počítač hozený proti zdi nebo přejetý kamionem.

Britské Stonehenge ukrývá víc než jen svatyni, píše magazín Newscientist. Při zkoumání chrámu laserem si archeologové všimli na sloupech zářezů. Jsou jen několik milimetrů hluboké a zobrazují bronzové sekery. Archeology z Wessexu to vede k přesvědčení, že Stonehedge sloužilo i jako památník mrtvým, alespoň v těch dobách, kdy vznikly tyto zářezy.

Stonehenge bylo postaveno asi 2300 let před naším letopočtem, bronz byl ale v Británii používán až o 500 let později. Domněnky vědců potvrzuje i množství hrobů z oné doby, které byly nalezeny v okolí Stonehenge už dříve. Dosud byla věda přesvědčena, že svatyně sloužila jako kalendář.

Teorie se však nevylučují, slunce mohlo mít symbolický význam a mohlo hrát nějakou roli při obřadech, anebo se mohlo Stoenhenge nějakou dobu používat jinak. Zářezy pouhým okem nezachytíte, ale dříve viditelné byly. Už v roce 1953 se o nich psalo a když tehdejší fotografie technici porovnali s dnešními, zjistili, že zářezy pomalu mizí. Historiky jen překvapuje, že je dosud nikdo nerozebíral.

Mladé Britky drží evropský rekord, pokud jde o konzumaci alkoholických nápojů. Přišel na to průzkum, který zveřejnil v Londýně ústav Datamonitor. Britské ženy ve věku mezi 18 a 24 lety vypijí za rok 203 litrů alkoholu, třiapůlkrát více než stejně staré Italky.

V tomto "opilém" žebříčku jsou v závěsu za Britkami jejich německé vrstevnice se 189 litry a na třetím místě Nizozemky, které si průměrně dopřejí 107 litrů alkoholu ročně. Průzkum si všiml i toho, že mladé Britky opouštějí zakouřené hospody a pivo a dávají přednost barům a tamním míchaným nápojům nebo vínu.

V dalším výzkumu se píše, že v Británii pije příliš alkoholu 40 procent mužů a pětina žen. Faktem je, že oproti začátku minulého století pijí Britové méně, nicméně posledních 15 let spotřeba alkoholu v zemi neustále stoupá, nejvýrazněji pak u náctiletých.

Experti, kteří se zabývají záchranou dat z rozbitých notebooků a počítačů, vydali žebříček těch nejpodivnějších malérů. Říkají totiž, že přestože za většinu ztracených dat mohou stroje samy, nehody, které se stávají lidem, jsou mnohem ničivější. Přitom je ale nejjednodušší jim předcházet. Lidé si myslí, že přece nejsou tak nešikovní, aby si do klávesnice zrovna oni vylili kávu, ale jednou za čas se to stane každému.

Mezi nejkurioznějšími nehodami je třeba notebook prostřelený svým rozčileným majitelem nebo laptop politý červeným vínem. Mezi TOP 10 se dostal i kapesní počítač hozený proti zdi, další byl zapomenut na střeše při vyjíždění z garáže. Jednomu nešťastníku vypadl laptop na dálnici a skončil pod koly kamionu.

Jednomu auditorovi spadl notebook do vany právě před účetní uzávěrkou a jeden z klientů potřeboval soubory z notebooku, který byl tři týdny po loupeži nalezen v řece. V některých případech se specializovaným firmám skutečně podaří dostat důležitá data do použitelné podoby, ale nedá se na to spoléhat.

autor: ark
Spustit audio

Více z pořadu