Velké malé zprávy 19. listopadu 2002
Možná to není kofein v kávě, co zvyšuje krevní tlak, protože káva bez kofeinu ho zvyšuje také. Odborníci v USA vyvíjejí techniku, která dokáže určit totožnost člověka podle chůze. Izraelští archeologové našli v jeskyni v poušti poblíž Mrtvého moře další dva vzácné papyrusové svitky, tentokrát pocházející z roku 135.
Nemusí to být kofein, který v kávě zvyšuje krevní tlak, protože káva bez kofeinu ho zvyšuje také. Příčinou tedy může být nějaká jiná látka. Uvedli to švýcarští vědci v odborném časopise Circulation, který vydává Americká asociace srdce. Podle doktora Roberta Cortiho z univerzitní nemocnice v Zurichu toto zjištění ukazuje, jak málo toho ještě víme o účincích jednoho z nejoblíbenějších nápojů.
Tým doktora Cortiho došel k závěru, že každá káva, ať s kofeinem nebo bez něho, zvyšuje krevní tlak lidem, kteří tento nápoj pijí málo nebo vůbec. Badatelé ovšem také ke svému překvapení zjistili, že u milovníků kávy, kteří svůj voňavý nápoj s kofeinem pijí pravidelně, dochází sice k většímu povzbuzení sympatického nervového systému, ale nikoli ke zvýšení krevního tlaku. Podle vědců je tedy možné, že lidé zvyklí na kávu mají vypěstovanou snášenlivost ke kofeinu nebo k jiné látce, která má tento účinek.
A také není vyloučeno, že lidé s vysokým tlakem, kterým lékaři radí nepít kávu, by se měli vyhnout i kávě bez kofeinu. Výzkumy budu nepochybně pokračovat.
Způsob, jak člověk chodí, je téměř stejně jedinečný, jako otisky prstů - a mohl by se tak stát důležitým znakem k určení totožnosti člověka. Tým vědců z Technologického institutu v americké Atlantě vyvíjí bezpečnostní systém, který dokáže identifikovat lidi podle držení těla a chůze. Konečným cílem je zjistit přítomnost lidí a určit jejich totožnost na vzdálenost více než 150 metrů, a to za dne i v noci a za každého počasí, uvedla agentura DPA.
Zatímco jiné techniky, jako identifikace podle obličeje nebo oka, se většinou spoléhají na přístrojové vidění, odborníci z Atlanty studující chůzi využívají radaru. Zkoumají vlny odražené od různých částí těla, když člověk jde. Naprogramovali počítač tak, aby analyzoval tyto signály a definoval soubor jedinečných rysů typických pro daného člověka. Při testech takto dokázali identifikovat jen podle chůze 80 - 95 procent dobrovolníků!
Zprávu o nové technice uveřejnil časopis The Engineer - ovšem s tím, že je ještě potřeba překonat řadu překážek, než bude tato technika možná být zavedena do praxe.
Izraelští archeologové našli v jeskyni v poušti poblíž Mrtvého moře dva papyrusové svitky z roku 135, tedy z období druhého židovského povstání proti Římanům. Informoval o tom dnes izraelský rozhlas. Druhé protiřímské povstání v letech 132-135 vedl Bar Kochba, který v boji padl. Císař Hadrián pak židům zakázal vstup do Jeruzaléma. U svitků byly i zlomky předmětů, kovové i dřevěné hroty šípů, tkaniny i zbytky ovoce.
Podobně významný objev byl před deseti lety učiněn u Jericha, kde byly rovněž nalezeny papyrové svitky. Vůbec nejvýznamnější nález se však datuje do roku 1947. Tehdy beduínský pastýř náhodou objevil v jeskyních na severozápadním břehu Mrtvého moře první starověké rukopisy na kůži, papyru a mědi z přelomu letopočtů. Další pak byly objeveny v 50. a 60. let v sousedních oblastech.
Dostaly název Svitky od Mrtvého moře nebo také Kumránské svitky a představují obrovskou pokladnici údajů pro křesťanské i židovské dějepisce. Podle odborníků totiž pocházejí z doby od 3. století př.n.l. do roku 68 našeho letopočtu. Většina z dokumentů však byla v maličkých a křehkých zlomcích. Proto si jejich překlad vyžádal více než 50 letech práce vědců z Izraele a řady dalších zemí.