Velké malé zprávy 19. dubna 2006

19. duben 2006

Peking už má plné zuby žlutého písku a prachu, které do čínské metropole v posledních dnech zavála z pouště Gobi písečná bouře. V Evropě byla možná objevena pyramida podobných rozměrů jako pyramidy v Egyptě. Američtí vědci objevili nejsilnější přírodní lepidlo a je jím bakterie, která se běžně vyskytuje v řekách a vodovodech.

Peking už má plné zuby žlutého písku a prachu, které do čínské metropole v posledních dnech zavála z pouště Gobi písečná bouře. Odklízecí čety nestačí sypký povlak ometat z chodníků, laviček, budov a automobilů. Město by potřebovalo pokropit, a tak místní úřady nařídily, aby pršelo. Televizní stanice CCTV informovala, že nebe nad Pekingem se stane terčem "bombardování", které má spustit umělý déšť.

Ústřední meteorologický úřad hodlá do nebe vypustit jodid stříbrný a další látky, které reagují s vodou. To by mělo vyvolat srážky. Nejhorší letošní písečná bouře je pro Peking choulostivou záležitostí. Metropole se světu před uspořádáním Letních olympijských her 2008 prezentuje jako zelené město, a žlutavý plášť z pouštního písku se jí nelíbí.

Čína má s umělým deštěm bohaté zkušenosti. Nebe ostřeluje z letadel nebo speciálních děl v dobách sucha, kdy hrozí šíření lesních požárů. Ne vždy se ale tato metoda osvědčila. Loni v létě to prý úřady s ofenzívou proti nebi trochu přehnaly, a to začalo jakoby v odvetě na Peking shazovat kroupy, které napáchaly značné materiální škody.

V Evropě byla možná objevena pyramida podobných rozměrů jako pyramidy v Egyptě. Má se nacházet v Bosně a Hercegovině, asi 30 kilometrů na sever od Sarajeva. Zatím nic není dokázáno, ale malé místo Visoko se už připravuje na příliv turistů. Z Bělehradu připojuje podrobnosti Martin Ježek.

Ježek: Pozornost upoutal kopec hned vedle obce, který má přesný geometrický tvar a přesnou polohu podle světových stran. Hypotéza, že v Evropě byly pyramidy začíná být čím dál víc populárnější. Amatérský badatel žijící ve Spojených státech Semir Osmanagič už oznámil, že se bude muset přepsat část evropské historie. V Sarajevu představil nadaci Bosenská pyramida slunce. Dostalo se mu audience u Sulejmana Tychiče, který předsedá prezidiu Bosny a Hercegoviny.

I když jsou místní vědci poměrně skeptičtí, Osmanagič má první indícii. V oblasti Visokého je systém podzemních chodeb obvyklých pro místa, kde jsou nebo byly pyramidy. Obyvatelé městečka ale na nic nečekají, jistá cukrárna už začala péci dorty ve tvaru pyramidy a na prodej je plno různých suvenýrů. Ke kopci Vysočica už stavějí úplně novou silnici. Výzkum by měl trvat 200 dní.

Američtí vědci objevili nejsilnější přírodní lepidlo. Je jím bakterie, která se běžně vyskytuje v řekách a vodovodech. Odborníci si od ní slibují především využití v medicíně. Mohla by sloužit jako chirurgické nebo zubní lepidlo. Podle výzkumníků z univerzity v Indianě odolá bakterie tlaku pěti tun na 2,5 centimetru čtverečního.

Extrémní lepivost bakterii zajišťují řetězce tvořené molekulami cukru. Snadno se tak může udržet i v silném proudu vody. Stačí jí přitom jen malá plocha k uchycení, jak se o tom přesvědčili vědci, když se snažili caulobakterii odlepit z pipety.

O využití bakterie není pochyb. Její vlastnosti by se daly využít například k lepení ran po zranění či operaci. Otazník však zatím visí nad výrobou takového lepidla. Vědci totiž budou muset polysacharidové řetězce "zkrotit" tak, aby se při výrobě nelepily na vše, co jim přijde do cesty.

autoři: zdt , Martin Ježek
Spustit audio

Více z pořadu