Velké malé zprávy 18. února 2004

18. únor 2004
Velké malé zprávy

Mužští předchůdci člověka si možná partnerky namlouvali vzájemnými srážkami čel. K usvědčování pachatelů trestných činů vyzkoušeli vyšetřovatelé ve Spojených státech detektor lži nové generace, který má být údajně neomylný. Podle nových poznatků umírněné posilování dětem prospívá.

Mužští předchůdci člověka si možná partnerky namlouvali vzájemnými srážkami čel. Vědci tvrdí, že tvrdé lebeční souboje pomohla druhu homo erectus přežít silná a objemná lebka. Jak píše zpravodajský server televize CNN, k tomuto závěru došli antropologové po prozkoumání zkamenělin z oblasti Dragon Bone Hill v Číně.

Krvavá střetnutí podle nich vyhrávali jedinci se silnějšími lebkami, kteří pak mohli své rysy předat potomkům. O podivném tvaru lebky člověka vzpřímeného, která se podobala spíš přilbě závodníků na jízdních kolech, přemýšlejí vědci už déle než 100 let.

Předchůdci člověka se ve své době ještě nedorozumívali verbálně a jejich přežití dalšího jeden a půl milionu let záviselo na nejistých znalostech o zacházení s ohněm a o jednoduchých kamenných nástrojích. Podle antropologů ale nakonec evoluce upřednostnila jedince s jemnější lebkou, ve které bylo více místa na těžší a větší mozek.

Kontroverzní techniku usvědčování pachatelů trestných činů vyzkoušeli vyšetřovatelé ve Spojených státech. Detektor lži nové generace, který má být údajně neomylný, se zřejmě stane hlavním hrdinou odvolacího procesu s Jimmym Rayem Slaughterem, jemuž ve státě Oklahoma hrozí rozsudek smrti.

Techniku, nazývanou "snímání otisků z mozku", už odzkoušela FBI a nyní se má stát součástí důkazního řízení v případu Slaughtera, který byl obviněn z dvojnásobné vraždy. Nová metoda spočívá ve "čtení" elektrické činnosti mozku, vyvolané podněty, které nějakým způsobem souvisejí se zločinem.

Na rozdíl od běžných detektorů lži nové přístroje odhalují elektrické signály, které v mozku vznikají dříve, než je může pachatel ovlivnit vůlí. Zatímco po vyšetření na běžném detektoru byl Slaughter odsouzen, podle nové metody je zřejmě nevinný: čidla přístroje zjistila, že například netušil, ve které části domu, který dobře znal, se vražda odehrála.

Lékaři si dlouho mysleli, že posilování dětem škodí. Nové studie, o kterých píše časopis Newsweek, ale došly k závěru, že pokud to děti s činkami nepřehánějí, tak svému rostoucímu organismu spíše prospějí. Ukázalo se totiž, že posilování má příznivý vliv na hustotu kostí a snižuje riziko vzniku cukrovky.

Ve Spojených státech už vznikly pod vlivem těchto zjištění v osmi desítkách základních škol posilovny uzpůsobené pro děti. Také mnoho soukromých posiloven snížilo minimální věk svých členů z 18ti na 14. Pravidelné posilování je obzvlášť dobré pro děti, které se jinak sportu moc nevěnují - zejména pro ty s nadváhou je to způsob, jak získat vztah k pohybu.

Odborníci ale zároveň varují, že zvedání činek nesmí být jedinou pohybovou činností dětí a nesmí se to s ním ani přehánět - během týdne by děti měly posilovat nanejvýš třikrát.

autor: kap
Spustit audio

    Více z pořadu