Velké malé zprávy 17. září 2002

17. září 2002
Velké malé zprávy

Cheopsova pyramida zatím své tajemství nevydala: robot se speciální kamerou narazil na další překážku - novou kamennou desku v 65 m dlouhé štole. Chlapci spolu soutěží, i když to nemá smysl, dívky jen jde-li o vítězství. Italští vědci zjistili, co naposledy jedl Ötzi - prehistorický muž nalezený zmrzlý v alpském ledovci.

Speciální miniaturní robot s kamerou, který má odhalit tajemství stavby největší egyptské pyramidy, včera narazil na nečekanou překážku. Odborníci ho spustili úzkou šachtou do nitra Chufuvovy neboli Cheopsovy pyramidy. Robot pronikl 65ti metrovým tunelem širokým 20x20 centimetrů, na jehož konci je vápencová deska tvořící dveře. Do vyvrtaného otvoru v desce měl vložit kameru a odhalit, co se skrývá za nimi. Ukázala se však další kamenná deska, další dveře, jak informovala agentura Reuters.

Podle Zahího Haváse z egyptské Nejvyšší rady pro historické památky nelze říci, co by se za nimi mohlo skrývat. Dveře nicméně vypadají velmi křehce, protože jsou plné trhlin. Potrvá zřejmě několik měsíců, než bude vypracován plán, jak za ně proniknout. Archeologové doufají, že vysvětlí záhadný původ dvou tajemných šachet, které vedou ke dvěma pyramidám v Gíze. Podle jedné domněnky byly vybudovány jako vzduchové komíny umožňující větrání, podle jiné jako chodbička do nebe a posmrtného života pro duši zesnulého panovníka.

Ten, kdo má pocit, že muži někdy mezi sebou soupeří zcela zbytečně, má asi pravdu. Zjistila to podle týdeníku New Scientist studie vědců z McGillovy univerzity v kanadském Montrealu. Ukázala, že chlapci mezi sebou soutěží, i když o nic nejde. Děvčata na druhé straně neztrácejí čas soupeřením, pokud cena nestojí za to. Také jsou podle všeho vnímavější a citlivější k pocitům svých soupeřů.

Vědci zkoumali 40 skupin, ve kterých byli vždy 4 chlapci a 4 dívky ve věku od 5 do 10 let. Hráli speciální hru, kdy museli navlékat korálky na tyčku, dokud nebyla plná. Korálky brali buď ze společné misky nebo je brali soupeři. Hra přitom měla dvoje pravidla. V jednom případě nakonec vyhrával každý, takže soupeření nemělo smysl. Podle druhých pravidel měla hra vítěze, takže soutěžení se vyplatilo.

Chlapci se snažili brát korálky ze soupeřovy misky, i když to nemělo smysl. Děvčata, zvlášť ta starší, však neztrácela energii soutěžením, pokud se to nevyplatilo. Také věnovala víc času sledování výrazu v obličeji svých soupeřek a podle něho se rozhodovala, jestli jim vezmou korálek nebo ne. Někdy se rozhodla, že si ho nevezmou.

Prehistorický muž, který byl nalezen v září roku 1991 zmrzlý v alpském ledovci na hranicích mezi Itálií a Rakouskem, naposledy jedl obiloviny a jelení maso. Jeho předposlední jídlo tvořily zřejmě také obiloviny, lesní plody a maso kozorožce. Odhalila to genová analýza obsahu jeho tenkého i tlustého střeva. A možná ho zabili jiní lovci. Uvedli to včera italští vědci z univerzity v Camerinu. Našli také pyl, který naznačuje, že nedlouho před svou smrtí pobýval v lese.

Studii italských odborníků přinesl americký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences. Osvětluje poslední dny života dávného člověka z doby kamenné, který dostal jméno Ötzi. Připomeňme, že jeho zmrzlé - a tedy velmi zachovalé - tělo bylo objeveno ve výšce více než 3 tisíce metrů nad mořem a vyvolalo obrovské vzrušení ve vědeckém světě: ukázalo se totiž, že je starší než 5000 let.

Poprvé tak byly objeveny téměř neporušené ostatky prehistorického člověka. Byl vysoký 160 cm a starý 40 - 45 let, vážil asi 40 kg. Měl oblečení z trávy a kůže, u sebe měl také bronzovou sekeru a dýku z pazourku. Opodál ležel toulec plný šípů, nedokončený luk a šípy.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu