Velké malé zprávy 17. dubna 2003
Při identifikaci Saddáma Husajna mohou Američané použít dvě metody srovnávání vzorků DNA a to buď vzorky z předmětu, který měl patřit hledané osobě, nebo vzorky odebrané jejím příbuzným. Odlet dvou sond NASA na Mars bude nejméně o týden odložen. Díky projektu Theatron mohou zájemci navštívit starořecký amfiteátr - Periklův Odeon - tedy - jeho počítačový model.
Američané už prohlásili iráckou válku za vítěznou, stále ovšem pátrají po vůdcích svrženého režimu - hlavně po Saddámovi Husajnovi. Není to nic lehkého - neví se ani, jestli je stále ještě naživu, a předpokládá se, že bývalý irácký prezident měl celou plejádu dvojníků. Jak píše časopis New Scientist, Američané mají možnost použít pro jeho identifikaci dokonce dvě techniky srovnávání DNA.
Americké síly tvrdí, že získaly vzorky DNA Husajna i jeho synů - odmítají ale prozradit podrobnosti. Odborníci potvrzují, že pro stoprocentní určení hledané osoby je nutné, aby se DNA odebraná přímo od ní, kryla s DNA z předem získaného vzorku - třeba z jejího zubního kartáčku. Nikdo ale nemůže s jistotou říct, že tento kartáček patřil právě Husajnovi.
Je tu tedy ještě jiná možnost: odebrat vzorky žijícím příbuzným hledaného člověka. Tato metoda není tak jistá, ale zase nejsou žádné pochybnosti o tom, odkud srovnávané vzorky pocházejí. Ze zpravodajství víme, že Američané v neděli údajně zajali Saddámova nevlastního bratra - toho by tedy mohli při identifikaci využít. Podrobnosti se samozřejmě tají.
Start první sondy NASA, která měla 30. května odletět na Mars, byl nejmíň o týden odložen. Stejně jako druhá sonda, která měla odstartovat o něco později, má problémy s elektrickým vedením. Odborníci z NASA se obávají, že elektrický zkrat by mohl během letu ohrozit oddělení sond od nosných raket.
Sondy mají podobu jakýchsi terénních vozidel o šesti kolech. Každá v sobě nese devět kamer, robotické rameno a nástroje pro geologické testy - mimo jiné budou hledat důkazy o tom, že na Marsu bývala voda. Podle původních plánů měly na Rudé planetě přistát v lednu příštího roku.
Milovníci divadla teď mají možnost usednout na virtuální sedadlo ve starověkém amfiteátru v Aténách - Periklově Odeonu. Jak ale podotýká časopis Nature, budou asi zklamaní. Archeologové, kteří počítačový model divadla vytvořili, mluví o špatném osvětlení a navíc - skoro půlka diváků vlastně ani na jeviště nemohla vidět, protože jejich sedadla byla ukryta za sloupy.
Odborníci vytvořili virtuální amfiteátr ze starobylých řeckých a římských textů, archeologických záznamů ze začátku 20.století a o radu požádali i současné architekty. Periklův Odeon byl postaven asi 450 let před naším letopočtem a vešlo se do něho na 3000 diváků. Vytvoření jeho počítačového modelu je součástí většího projektu nazvaného Theatron, který má za cíl vytvořit modely všech nejdůležitějších divadel od antiky po současnost.